onder de loep genomen, omdat dit het vertrek punt vormt voor de latere rechtskwesties. Ontstaan, bloei en verdeling van Frisia, 5e-12e eeuw heeft als uitgangspunt het 'Friese' Rijk, dat na het vertrek van de Romeinen in het kustgebied is ontstaan en dat na zijn verovering door de Franken nog als deelrijk en in andere vormen heeft voortbestaan. De grenskwesties in de Delta in opvolgende delingen en samenvoegingen van het Frankische Rijk worden gevolgd evenals de invloed van de Noormannen, de vroegste ontwik keling van het graafschap Vlaanderen en de rol van de 'Friese' graven. Voorlopig sluitstuk is de machtsdeling in Zeeland Bewestenschelde tussen Vlaanderen en het graafschap Holland-Zeeland, een van de erfgenamen van het oude 'Friese' Rijk. Dit vormt het vertrekpunt voor De strijd om Zeeland Bewestenschelde, 1100-1329-1568 met als thema: van feodale uitwas tot personele unie. De Vlaamse graaf probeerde er zoveel mogelijk macht en invloed te behouden of terug te krijgen. De graaf van Holland deed alle moeite de volle dige soevereiniteit en zeggenschap over de eilan den te verweven. Het verhaal kent veel onver wachte wendingen en in de strijd om de zeggenschap over de Scheldetakken was het een beslissende ontwikkeling. Nadat de strijd om de soevereiniteit voorgoed waren beslist, is er aan dacht voor de hooflijnen van de geschiedenis van de handels- en scheepvaartregelingen tot aan de tachtigjarige Oorlog. Voor de overzichtelijkheid is dit hoofdstuk verdeeld in een vijftal perioden. Hoofdstuk 4 behandelt de Onderhandelingen over het Schelderegime tijdens de Tachtigjarige oorlog, 1568-1648 met als thema: perceptie en realiteit. Hierin komt uitgebreid de mythe omtrent de 'gesloten Schelde' aan bod. Tevens wordt de totaal nieuwe situatie in de Nederlanden geschetst zoals die ontstond door de Tachtigjarige Oorlog. Het gaat om de oorsprong, het doel, de economische en juridische grondslag en de feite lijke uitwerking van het 'Zeeuwse Scheldemono- polie'. Alhoewel ze hier zijdelings mee in verband staan, worden voor de overzichtelijkheid de kwestie van de Antwerpse achterlandverbindin gen alsmede de 16e- tot 18e-eeuwse projecten om de Schelde door kanalen met de Maas en de Rijn te verbinden, apart behandeld in hoofdstuk 5. In Greep op het grensland 17e-18e eeuw staat de verhouding centraal tussen de onafhankelijke Republiek en de Zuidelijke Nederlanden die deel bleven uitmaken van eerst het Spaanse Rijk en later het Oostenrijkse Rijk. Drie kwesties worden er uit gelicht: de Staatse Barrière aan de Franse grens van de Zuidelijke Nederlanden, de kwestie Maastricht en de macht over de Beneden-Schelde. Op het eind wordt het boek aan de hand van de eerder genoemde drie thema's samengevat en worden de eindconclusies gepresenteerd. Het is zeker de moeite waard daar deelgenoot van te worden. Kortom, een ietwat eigenzinnig maar goed leesbaar verhaal dat een nieuwe visie biedt op de Belgische-Nederlandse kwesties. Marc Buise Oud-gezagvoerder koopvaardij en gids in het Verdronken Land van Saeftinghe 116 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 38