Mededelingen van het bestuur Kalender 2018 Historisch Zeeland Uitgeverij Het Paard van Troje geeft in samenwerking met het Genootschap in 2018 weer de Kalender Historisch Zeeland uit. Leden van het Genootschap ontvangen 3 korting op de verkoopprijs van 13,95. U kunt de kalender bestellen via de website of telefonisch bij het secretariaat 0118-654347. Op weg naar 250 jaar Zeeuws Genootschap Zoals u weet zullen we in 2019 vieren dat het Genootschap 250 jaar eerder, in 1769, is opgericht. Daar zullen we in dat jaar met een aantal activiteiten aandacht aan schenken en diverse werkgroepen en commissies zijn al druk bezig met de voorbereiding daar van. Een kort overzicht: - De werkgroep Jeugd wil in samenwerking met conservatoren en op diverse manieren jongeren gaan betrekken bij het Genootschap. Bedoeling is dat dat zal leiden tot een meer structurele betrokkenheid van jongeren dan nu het geval is. Over de invulling van een en ander zal nog overleg plaats vinden tussen conservatoren en werkgroepleden. - Er komt een concert van de Van Swieten Society met muziek, geschreven in of rond 1769, zo mogelijk ook van een Zeeuwse componist uit die tijd. Mogelijk zullen de orkestleden die dag ook nog een workshop barokpraktijk geven aan leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. - In samenwerking tussen conservatoren/werkgroepleden van het Genootschap en een aantal Zeeuwse musea worden er tentoonstellingen georganiseerd. Zo komt er in het Stadhuismuseum Zierikzee in de zomer van 2019 een expositie over de collectie zoogdierfossielen van ons Genootschap. In Tholen zal in het oude stadhuis een prachtig avondmaalstel, dat we al heel lang in bruikleen van de gemeente Tholen hebben, voor één dag terugkeren. In Groede zal in de Grote Kerk aandacht worden geschonken aan kaarten en kaartenmakers. Er zijn plannen voor een tentoonstelling in Terra Maris. En het Zeeuws Museum richt een tentoonstelling in met als thema 'Wetenschap'. - Er wordt gewerkt aan een aantal boeken: een fraai jubileumboek, bestemd voor alle leden, over de schatten van het Genootschap, daarnaast een Nederlandstalige bundel met bijdragen van een aantal auteurs en een Engelstalig boek dat zal ingaan op wetenschappelijke genootschappen als het onze en dat vergelijkingen trekt met andere Nederlandse en buitenlandse min of meer soortgelijke genootschappen. Er zijn ook nog plannen voor een kinderboek. - Er worden diverse symposia georganiseerd. De werkgroep Activiteiten organiseert een symposium over filosofie waar de Filosoof des Vaderlands René ten Bos zal spreken. - Een fietsroute met stempelposten waarbij steeds iets te zien is uit de collectie dat van dat punt komt of daarmee iets te maken heeft. Dat kan een enkel object zijn of een vitrine met objecten. - Er komt, zoals het Genootschap dat vele tientallen jaren heeft gedaan, weer een prijsvraag. Daarbij stelt het Genootschap een vraag en nodigt uit daar een essay over te schrijven. Dat essay moet uiterlijk in het najaar van 2018 worden ingezonden. De winnaar wordt beloond met publicatie van zijn of haar essay (in druk en digitaal) en met een zilveren exemplaar van de penning die al vanaf 1769 aan winnaars werd uitgereikt. Een uitnodiging tot het inzenden van vragen in de PZC leverde 12 inzendingen op. Inmiddels heet de prijsvraagcommissie daar een keuze uit gemaakt. In september zal in de PZC daar nader over worden bericht. Dit overzicht is niet compleet; er wordt nog steeds creatief en met passie nagedacht over mogelijke andere activiteiten. Het commissie dankt dan ook nu al ieder die zich voor het jubileum inzet. Het zal duidelijk zijn dat ons jubileum wat ons betreft niet ongemerkt voorbij zal gaan! Overige mededelingen van het bestuur vindt u op onze website www.kzgw.nl Agenda 3

Zeeland | 2017 | | pagina 41