ZIEIUKZEËSOIË MIIWSIIOIH 25 Zeeland 26.4 Thermometer van de maatschappelijke ontwikkelingen. De rubriek 'Gemengde Berigten' van de Zierikzeesche Nieuwsbode in het derde kwart van de negentiende eeuw. Deel I. \"t Woensdag I November 1863. onmogelijk de inhoud van de rubriek in kort bestek te analyseren, daarom is hier gekozen voor enkele onderwerpen die er destijds duidelijk toe deden. Zo kwam in de loop der tijd verkering en dan met name de pogingen om iemand van het andere geslacht 'in de fuik te krijgen' zeer fre quent aan de orde. De rubriek ontwikkelde zich zo als middel waarmee men ook in de lokale samenleving een boodschap kon afgeven - aan de betrokkene, maar ook aan concurrenten. Afkeuren, ontmoedigen, bemoedigen, het kon allemaal en dat in meer of mindere mate van ver hulling voor wat betreft personen en locatie. In een later te verschijnen vervolgartikel is gepro beerd dit type berichten te plaatsen tegenover resultaten van eerder onderzoek naar stands- en niet-standshuwelijken in Zeeland. Jan Zwemer Kop Zierikzeesche Nieuwsbode. Zeeuws Bibliotheek (ZB), Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Krantenbank. De Zierikzeesche Nieuwsbode had vanaf haar ver schijnen in 1844, zoals meer kranten, een rubriek 'Gemengde Berigten'. Aanvankelijk werden daarin allerlei eigenaardige en grappige berichten uit bui ten- en binnenland, die dus veel aandacht zouden trekken, opgenomen. Mogelijk volgde de Nieuws bode daarin de Vüssirtgsche Courant, die tot dezelfde progressieve stroming behoorde.1 De redacteur, tot 1847 P.H. van de Weijde, moet deze berichten hebben geselecteerd uit landelijke bladen en ingekort tot één of enkele zinnetjes. Toen de Nieuwsbode in de loop van de volgende jaren gro ter werd, begonnen lezers zelf eigenaardige, grap pige en soms ook kritische berichten uit hun eigen woonplaats of regio door te spelen naar de redac tie. Vanaf 1847 was de radicaal democratisch gezinde Michiel de Hondt redacteur. Hij plaatste de inzendingen, in een meer of minder bewerkte vorm, zonder de afzender te vermelden tussen de andere Gemengde Berigten door.2 Na verloop van zowat een decennium maakten deze berichten van lezers een aanzienlijk deel uit van de rubriek, die in elk nummer van de Nieuwsbode terugkwam en in 1893 werd opgeheven. De 'Gemengde Berigten' voorzagen blijkbaar in een behoefte en bieden zowel een inkijkje in de belangstellings- en normenwereld van de negen- tiende-eeuwers als feitelijke informatie. Het is In dit eerste artikel wordt aandacht besteed aan de uitwerking die de Gemengde Berigten hadden - voor zover dat uit de Nieuwsbode zelf blijkt - en aan wat erin voorkomt over de verhou ding stad - platteland. In de historische literatuur staat het derde kwart van de negentiende eeuw immers bekend als de periode waarin de elite op het welvarender wordende platteland zich begon af te zetten tegen de stad.3 Tevens zijn gegevens opgenomen uit de Gemengde Berigten over de sociale verhoudingen op het platteland: die kwa men juist ook door deze toenemende welvaart in Gemengde Berigten

Zeeland | 2017 | | pagina 11