kerk daglonen in de landbouw gemeld (en gehe keld) van 25 en 30 cent per dag. Mogelijk waren zij de uitdrukking van een overaanbod aan arbeidskrachten op Schouwen, want vijf jaar later werd zelfs het dubbele, een daggeld van 60 cent, zowel te Borssele op Zuid-Beveland als te Som- melsdijk op Flakkee betaald, als te laag bestem- peld.31 Meldingen van drie jaar later, over Kats en Domburg, wijzen eerder in de richting van boe- renzuinigheid zonder meer. Drie berichten in het voorjaar van 1862 gaven aan dat de Katse arbei ders 65 cent daggeld hadden, maar opslag wilden. Dat zou er niet van komen, 'want vele boeren hebben liever onkruid als koren, en laten dus maar half werk doen.' Zelfs weerklonk een - vroege! - tegenstem: 'Een boer te Cats wordt ver zocht, als hij nog meer paardenpeeënwieders nodig heeft, die maar uit de Ommerschans [een bedelaarskolonie, JZ] te gaan halen.' Oftewel: men dreigde niet meer bij hem te komen werken. Op Noord-Beveland moet dus, anders dan op Schouwen, geen overaanbod van arbeid zijn geweest. Net als in het bericht over Kats werd in het gelijktijdige over Domburg de term 'slaven werk' gebruikt. De landarbeiders verdienden daar wel 75 cent (ook dat werd te weinig gevonden) maar waren veel langer in touw. Het gebruik van het woord 'slaven' moet zijn ontleend aan de debatten over opheffing van de slavernij die aan leiding waren tot het uitbreken van de Ameri kaanse Burgeroorlog (1861-1865) maar die ook de Nederlandse koloniën aangingen.32 Ook aanmer kingen op het gedrag van individuele landbou wers ten opzichte van hun arbeiders kwamen met enige regelmaat in de rubriek voor, met name in 1859, 1865 en 1873. Naast een te lage beloning hadden ze vooral de slechte kost voor het boeren- personeel als onderwerp. Meestal betrof dat het eten, soms ook de koffie: een boerin uit de 'Parel- visch' zette drie maal van een 'treksel'. De knechts dronken er als laatsten bruin water 'zoo bitter als gal.'33 Tenslotte lijkt in de vroege jaren zeventig een omslag te zijn gevolgd. In de zomer van 1873 werd een Katse boer aangeraden zoveel 'snaps' (aanmerkingen) niet te hebben over zijn knechts. Hij zou ze kunnen kwijtraken en misschien geen vervangers meer vinden. Tegelijk werd een boer te Borssele gezegd zijn arbeiders beter te behan delen 'anders zal hij al zijn volk nog kwijtraken.' Een andere of dezelfde Katsenaar werd toege voegd: 'Het is niet meer zooals vroeger, toen de arbeiders voor slaven werden aangezien.' Ook te Kloetinge werd bij dreiging van een loonsverla ging - maar dat was hartje winter - een landbou wer toegevoegd: 'als wij anders kunnen, zullen wij u wel in den brand laten zitten.'34 Dit moeten signalen zijn van de introductie van de moderne, in het wied- en oogstseizoen méér handen ver gende manier van landbouw bedrijven die in deze tijd opkwam met de grootschalige teelt van sui kerbieten, uien en aardappelen. Die schiep in de piekperioden een arbeidstekort, zodat de lonen wel opgetrokken moesten worden. Dat dit niet zonder slag of stoot ging, was geen wonder en de 'Gemengde Berigten' als thermometer van de maatschappelijke ontwikkelingen, maakten er dus melding van. Hoogstwaarschijnlijk zou bestudering van alle jaargangen in deze periode hierover nog vrij wat meer informatie opleveren dan het huidige onderzoek waarin slechts één op elke drie jaren werd meegenomen. Dank Het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland stelde de hier gebruikte foto's gratis beschikbaar. Noten 1 De VCvan 11-6-1845 bevatte een opsomming van de vele functies van de rubriek Gemengde Berigten. Een ervan was: 'Een lokvink voor het lagere publiek'. 2 Soms maakte de redactie gebruik van gegevens uit een ingezonden brief die op zich niet plaatsbaar was, ZZN, 17-1-1850. In de volgende noten wordt de aanduiding ZZN weggelaten en slechts de datum vermeld. 3 L. van Driel, Cultuur, in: J. Zwemer (red.) Geschiedenis van Zeeland. Deel IV. Vanaf 1850, Zwolle, 2014, 239-297, 266. 4 Er waren echter ook lezers in De Cocksdorp op Texel, zoals ene H.M.T., 22-1-1859 en degenen op wie hij in een ingezonden brief reageerde (over een leugen in de Gem. Berigten). 5 15-1 en 3-12-1849, 2-5-1850, 13-10-1851, 22-5-1854. 6 10-11-1854. 7 21-8-1851. 8 20-10-1851. Gemengde Berigten 131

Zeeland | 2017 | | pagina 17