Zeeland 26.4 Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking Holland, historisch tijdschrift (2017 nr. 3) is een themanummer over Hollandse krijgsgevangenen. In de klassieke oudheid werd een krijgsgevangene vaak als eigendom van de overwinnaar tewerkge steld, of verkocht. Vanaf de veertiende eeuw ont stonden in Europa heel geleidelijk religieuze en juridische conventies rondom oorlogsvoering en de behandeling van krijgsgevangenen. Medechristenen - de anderen deden er kennelijk niet veel toe - mochten niet zomaar worden afge slacht en dienden fatsoenlijk behandeld te worden en op den duur de kans te krijgen vrij te komen. Momenteel staan krijgsgevangenschap en de omgang met oorlogsrecht in het algemeen volop in de belangstelling: de rechtszaken met betrek king tot de eventuele vervolging van leden van het aan het Srebrenica-drama verbonden Dutch- bat, de dreigende terugtrekking van Rusland en sommige Afrikaanse landen uit het Internatio naal Strafhof in Den Haag en de publiciteit rondom de executie van Indonesische strijders door Nederlandse militairen zijn bekende voor beelden. Van R. de Graaf is het artikel: 'Krijgsge vangenen in middeleeuws Holland'. De auteur onderzoekt wanneer iemand krijgsgevangene werd, welke soorten er waren, hoe de gevangenen werden behandeld en de eventuele beëindiging van de krijgsgevangenschap. Over de 'Engelse krijgsgevangenen in de Republiek in de zeventiende eeuw' schrijft G. Rommelse. Tijdens de drie Engels-Nederlandse oorlogen verbleven duizenden Engelse zeevaren den in krijgsgevangenschap in Holland, Zeeland en Friesland. In die vroegmoderne tijd kregen West-Europese staten geleidelijk een steeds stevi ger invloed op het militaire domein. Er ontston den voorschriften hoe een militair zich kon over geven zonder het gevaar te lopen alsnog gedood te worden, hoe hij tijdens zijn gevangenisstraf behandeld diende te worden en tegen welke voor waarden uitwisseling kon plaatsvinden. De behandeling van krijgsgevangenen verschilde per rang. Officieren hadden veel meer bewegingsvrij heid dan manschappen en ook was hun onderko men en voeding van betere kwaliteit. Door de oorlogen ontstonden zowel in Engeland als hier nijpende tekorten aan ervaren zeelieden. In Lon den en in Den Haag vroegen ze zich af of het mogelijk was tussentijds tot een gevangenenuit- ruil te komen. Hierbij kwam wel een dilemma om de hoek kijken. Enerzijds wilde men de tegenstan der graag de extra mankracht ontzeggen, ander zijds wenste men de eigen mensen terug om de rekruteringsproblematiek te vergemakkelijken. De beide partijen besloten tot een pragmatische aan pak van tussentijdse uitwisselingen. Eerst werden de gevangengenomen scheepsjongens gratis vrij gelaten, daarna ging men steeds uit van gelijke aantallen zeelieden van dezelfde rang. Tijdens de vredesonderhandelingen van 1654, 1667 en 1672 was de uitruil van de resterende gevangenen en de financiële afhandeling een van de bespreek- punten. De Engelse regering vond dat beide par tijen de kosten voor de eigen manschappen moes ten dragen, wat zeer onvoordelig was voor de Republiek, daar er veel meer Nederlanders in Engeland gevangen zaten dan Engelsen hier. Na veel diplomatiek touwtrekken kwam men overeen alle krijgsgevangenen zonder losgeld uit te wisse len, ongeacht het aantal. Om de kosten enigszins terug te verdienen werden ze voor vertrek volle dig uitgeplunderd en konden ze bij thuiskomst meestal fluiten naar hun nog niet betaalde gage. Het volgende artikel is 'Mishandeld, uitge schud, geklonken aan de keten' van de hand van J. ten Brugge. Het gaat over de kaping van VOC- schepen en het lot van de opvarenden in de Franse tijd. De invasie van de Republiek door de Fransen had enorme impact op het buitengaatse verkeer. Een groot deel van de VOC-vloot was het lot beschoren tot vijandelijk bezit verklaard te worden. Een enorm kapitaalverlies voor de 'Edele Compagnie' maar voor de opvarenden een per soonlijk drama. De auteur schenkt aandacht aan de jacht op VOC-schepen en aan de lotgevallen van de gevangen genomen bemanning. Vaak zaten die onder erbarmelijke omstandigheden opeengehoopt in gevangenkampen, of aan boord van afgedankte schepen. W. Klinkert schrijft over het thema: 'Duitsche aanwinsten

Zeeland | 2017 | | pagina 19