landse kustgebied wordt aangetroffen en dan vooral in Zeeland, zijn in de loop der jaren veel verklaringen bedacht. Zo bestaat de mogelijkheid dat hun vondst te maken heeft met de Schotse wolhandel of het gebruik van Schotse huurlingen in de vele conflicten. Dat de pennies relatief veel gebruikt werden in onze contreien wordt duidelijk door het aanzienlijke aantal vondsten dat hier gedaan is. Van de 174 geregistreerde muntvond- sten uit Nederland, zijn er 66 afkomstig uit Zee land. Daarvan zijn er 46 afkomstig uit de opgra ving op de Markt in Middelburg. Opmerkelijk is dat in onze contreien niet alleen de originele Schotse pennies zijn gevonden maar ook varianten daarop. Uit de stortgrond van de opgraving in Arnemuiden zijn twee varianten aangetroffen die afwijken van het oorspronkelijke muntbeeld. Deze munten hebben op de keerzijde geen Latijns kruis, zoals de Schotse munten, maar een gevoet kruis of een gelobd kruist. Het omschrift op beide exemplaren is moeilijk te lezen. Naast een exemplaar van de originele Schotse pennie bevindt zich in de collectie munten en penningen ook een variant op deze munt. Net als bij het origineel betreft het hier een munt van koper met een doorsnede van 1,8 cm. De precieze diameter en het gewicht is niet na te gaan omdat de munt beschadigd is. De staat van de munt laat het ook niet toe om het omschrift te lezen. Het gaat om de variant waarvan eerder alleen in Arnemuiden een exemplaar is aangetroffen. Het is dus het tweede bekende exemplaar. De vind plaats van de munt uit de collectie van het KZGW is niet bekend maar kan wellicht via correspon dentie achterhaald worden. Het is echter zeker een Zeeuwse vondst. Door het kleine aantal van twee bekende exemplaren is het voorbarig om al iets over de uitgevende instantie of de muntplaats te zeggen. Toch is het mogelijk dat het hier een Zeeuwse muntslag betreft. Het zou dan gaan om munten die in Zeeland zijn nagemunt. Om hier echter met zekerheid meer over te kunnen zeg gen kunnen we enkel hopen dat er de komende jaren meer munten van deze variant worden gevonden- Het toenemend gebruik van metaaldetectoren door amateurarcheologen biedt wat dat betreft goede hoop. Schotse penny, muntslag type IIIL, met het opschrift beter leesbaar, uit Van Caelenberghe, 2014, fig.1 en 2. Collectie Duinenabdij nr. 307. 138 t Is vol van schatten hie,

Zeeland | 2017 | | pagina 24