deze methode beoordeeld moeten worden, ver toont de sutuurnaad geen tekenen van dicht groeien. Een interessante zoektocht naar de herkomst van de man begint met een telefoontje naar Dr. Ruud Paesie, maritiem historicus en schrijver van het boek: 'Geschiedenis van de MCC'. In het tele foongesprek vertelde Paesie over zogenaamde 'bomba's'. Dit waren vrijnegers in dienst van het slavenschip. Ze werden betaald als oppassers voor de Afrikanen die als slaaf werden vervoerd van Afrika naar Amerika. Deze bomba's reisden ook wel mee naar Zeeland, en van daar met een vol gende reis weer mee naar Afrika. Op de website Zeeuwengezocht.nl staan ver schillende bomba's vermeld, maar geen van allen komt in aanmerking omdat ze allemaal halver wege de 18e-eeuw in Middelburg waren en kenne lijk weer weggegaan zijn met de volgende reis van de MCC. Er wordt geen overleden bomba ver meld. Als gezocht wordt op het trefwoord 'neger' verschijnt er een aantal personen, waar de ach ternaam als 'Neger' aangeduid wordt. Thomas Neger, bijvoorbeeld, van Antigua, een Caribisch eiland. Maar we vinden hem alleen maar als matroos. De vermelding is ook te vroeg, dus dat levert ook niets op. Het zou ook kunnen gaan om een Franse sol daat met een Afrikaans achtergrond. Bekend is dat er in die tijd Senegalezen in dienst waren in het Franse leger. Er zijn uitgebreide Franse archieven van het Franse Hospitaal, alleen deze beginnen pas in 1799. In deze archieven staan alleen Franse namen of personen met een Franse afkomst. Het feit dat man was overleden in het Franse Hospitaal en dat zijn schedel geschonken is in 1806 vernauwt de tijdspanne van onderzoek naar een periode van 11 jaar, namelijk tussen 1795 waarin de Fransen Nederland bezetten en het Franse Hospitaal geopend wordt, en 1806, het jaar dat de schedel geschonken wordt aan het Genoot schap. Verder zoekend op de website Zeeuwenge- zocht.nl blijken er maar twee vermeldingen van overledenen in het Franse Hospitaal te zijn: Joseph Looman en Anthonie Cholo. Looman is gestorven op 10-12-1795, Cholo is gestorven op 02-12-1795. Er is over beiden verder niets te vinden. Het enige dat nog een aanwijzing kan zijn is de naam 'Cholo'. Deze naam verwijst namelijk naar mensen van gemengde origine. Op pag. 24 van de scriptie 'The Forming of a Commu nity in the heart of the Dutch Caribbean' van Julisa van Beek van de Erasmus Universiteit te Rotterdam staat: 'The children of the immigrants became "creole" or were called mestizo, cholo or métis. All these definitions referred to people that were from mixed origins'. Ook in andere bronnen verwijst de naam 'Cholo' naar een persoon van een gemengde origine. Conclusie Met de weinige gegevens die nu beschikbaar zijn lijkt het erop dat de schedel in de verzameling van het Genootschap afkomstig is van Antonie Cholo. Wellicht kan nader onderzoek in de toe komst meer gegevens opleveren. De schedel ligt diep in het depot van het Zeeuws Museum, te midden van enkele schedels uit verre landen en een heel aantal schedels die bij de diverse opgra vingen in Zeeland gevonden zijn. Er wordt zorg vuldig en met respect mee omgegaan. 't Is vol van schatten hier 141

Zeeland | 2017 | | pagina 27