boeken maakten ze gebruik? Naar welke scholen gingen ze? In het boek komt het allemaal aan de orde. In een volgend hoofdstuk beschrijft Heijning welke gevolgen de Reformatie had voor het dage lijks leven in de stad en dan met name voor de religieuze gebruiken en ceremonies. Kerken wer den 'verbouwd', altaarstukken vernietigd. Ritue len rond doop, overlijden, begrafenis en uitvaart veranderden. Aangezien een groot deel van de bevolking nog lange tijd het katholieke geloof trouw bleef - in Zierikzee, maar ook elders - ver liepen de veranderingen traag en zullen ze de nodige weerstand hebben opgeroepen. Niet alleen de religie veranderde, ook het oorlogsgeweld en de politieke veranderingen lieten diepe en blij vende sporen na. De verdeeldheid binnen het stadsbestuur over de vraag of men de koning van Spanje trouw moest blijven of de zijde van Oranje moest kiezen, de zware lasten die de inkwartie ring van de soldaten met zich meebracht, de vele plunderingen waaraan het krijgsvolk zich schul dig maakte, de gevaren waaraan met name kin deren waren blootgesteld: dit alles moet vele bewoners van de stad hebben getraumatiseerd. In het hoofdstuk 'Gepast vertoon' gaat de schrijfster uitgebreid in op de kleding. De veran deringen in de mode; de volwassen- en kinder kleding; de vervaardiging van en handel in kle ding; de mensen die emplooi vonden in de textielnijverheid en de sieraden die in gebruik waren, al deze zaken worden in geuren en kleu ren beschreven. De stedelijke elite, zo blijkt uit het verhaal, kleedde zich uitbundig. De garderobe bestond uit sieraden en kledingstukken, gemaakt van kostbare, kleurige en modieuze stoffen, en was duidelijk bedoeld om maatschappelijke status te etaleren. De calvinistische predikant Willem Teelinck mocht zich in 'Den Spieghel der Zedig- heyt' (1620) dan wel groen en geel ergeren aan de frivole en kleurrijke kleding in zijn tijd, de men sen trokken zich daar bitter weinig van aan. Zijn pleidooi voor sobere kleding was dan ook aan dovemansoren gericht. Ook bij de inrichting van het woonhuis probeerde de elite zich te onder- scheiden van de rest van de bevolking. Het bezit van kostbare meubels, kandelaars, beelden, schil derijen en andere luxegoederen waren op de eer ste plaats bedoeld om indruk te maken. In het laatste hoofdstuk wordt het blikveld van de Zierikzeese elite onderzocht. In hoeverre kwam de bovenlaag in aanraking met andere cul turen en wat was daarvan te merken in hun dagelijks leven? Uiteraard was Zierikzee geen gesloten samenleving, noch in de Middeleeuwen, noch in de Vroegmoderne Tijd. Er werd veel gereisd, ook door vrouwen. Als gevolg van de ontdekkingsreizen werd de geestelijke horizon aanzienlijk verruimd. Uit boedelinventarissen wordt duidelijk dat er vele contacten moeten zijn geweest met andere continenten. De belangstel ling voor de exotische landen blijkt uit de vele landkaarten die in huizen werden aangetroffen. Een blik op het uitgebreide boekenbezit toont aan dat de stedelijke burgerij belangstelling had voor uiteenlopende onderwerpen als theologie, geschiedenis, plant- en dierkunde en geografie. Daarnaast waren reisverhalen in trek. De stad kende particuliere bibliotheken, boekbinders en boekverkopers. Zierikzee, zo is de conclusie van Heyning, was een open samenleving, onderging de invloed van verschillende culturen en kende een stede lijke elite die uitstekend op de hoogte was van ontwikkelingen op internationaal gebied. Ook na de Reformatie bleef de invloed van de zuidelijke gewesten (Vlaanderen en Brabant) sterk. Het zelfde gold voor het geloof. Katholieke tradities bestonden nog jarenlang na de Satisfactie. Ver schillende families uit de stedelijke vroedschap bleven zelfs openlijk hun oude godsdienst trouw. De auteur heeft een buitengewoon informatief werk geschreven over een belangrijk stuk Zierik- zeese en Zeeuwse geschiedenis, daar kan geen enkele twijfel over bestaan. Toch plaats ik een vraagteken bij de opzet van haar onderzoek. Haar onderwerp is erg ruim en de vragen zo algemeen gesteld, dat er een duidelijke focus ontbreekt. Hier wreekt zich het gemis van een centrale vraagstelling die aan ieder onderzoek ten grond-

Zeeland | 2017 | | pagina 31