Zeeland 26.4 R.J.H. Lensen MA, De vroegste geschiedenis van Zaamslag. Stichting Zaamslag 850 jaar, Zaamslag 2016. 389 pp., Ill., foto's, tek., krt. Prijs 30,- In november 2016 verscheen een heel fraai geïl lustreerd boek van wel 389 pagina's dik over de geschiedenis van Zaamslag, Othene en Aendijcke. Het behandelt de geschiedenis van deze drie dor pen uit Zeeuws-Vlaanderen, vanaf de prehistorie tot en met circa 1700, met een uitstapje naar 1898. De structuur van het boek is als volgt. Het boek bestaat uit drie delen. Het eerste deel geeft in drie hoofdstukken een voorbeschouwing van wat er bekend is van de bewoning tot aan de twaalfde eeuw. Het tweede deel is het belangrijkst en met 200 pagina's ook het omvangrijkst. In negen hoofdstukken behandelt Lensen de Middel eeuwen tot en met het uitbreken van de Tachtig jarige Oorlog. Het laatste deel heeft betrekking op de periode na 1600 maar de auteur behandelt ook een scala aan onderwerpen waaronder de bouw- historie in Zaamslag. Aan de drie delen gaan drie hoofdstukken vooraf waarin de naam en het wapen van Zaamslag worden behandeld. Na deel drie volgen nog enkele nuttige bijlagen als een chronologie, een verklarende straatnamenlijst en een literatuurlijst. In deel 1, de voorbeschouwing, geeft Lensen een overzicht van de bewoningsgeschiedenis van Zaamslag. Getuige vuurstenen vondsten werd gedurende de steentijd de regio door jagers en verzamelaars bezocht; aanwijzingen voor de aan wezigheid van prehistorische boeren in Zaamslag en directe omgeving ontbreken of zijn zeldzaam. Eén enkele scherf aardewerk uit de Romeinse tijd is de oudste vondst op het grondgebied van Zaamslag. Lensen verklaart het ontbreken van de laatprehistorische en vroegmiddeleeuwse bewo ning door het klimaat dat te ongunstig was voor bewoning, maar in feite is dat onjuist. Elders in het kustgebied zijn wel bewoningssporen aange troffen vanaf het neolithicum tot en met de elfde eeuw. Veeleer moet het gebrek aan bewonings- sporen worden geweten aan het landschap dat de mogelijkheden voor bewoning zal hebben beperkt. Een geologische kaart van het gebied zou hebben laten zien dat in die periode het gebied was bedekt door een laag veen. Klaarblijkelijk was dit gebied niet goed genoeg ontwaterd om er permanent te kunnen wonen. Helaas ontbreken in het boek een geologische kaart van het onder zoeksgebied en een doorsnede van de holocene opbouw; deze zouden het inzicht van de land schappelijke ontwikkeling en de verklaring van het latere, middeleeuwse bewoningspatroon zeer ten goede zijn gekomen. In de Vroege Middeleeuwen veranderde het gebied van Zaamslag in een slikken- en schorren- gebied. De bewoning in die periode zal schaars Boekbesprekingen 147

Zeeland | 2017 | | pagina 33