nader in. Ronde burchten die in de 13e eeuw zijn gebouwd, blijken volgens professor Hans Janssen vrijwel zonder uitzondering gebouwd door de landsheren van grote feodale territoria, hun familieleden of leden van hoge adel. Helaas is de genealogie van de vroege heren van Zaamslag niet voldoende bekend om dit beeld te toetsen. Zowel de ronde burcht van Zaamslag als de dwin- gel maken dat het kasteel de Torenberg nationaal sterk ondergewaardeerd is en terecht vraagt Len- sen veel meer aandacht voor dit verdwenen slot. Het laatste middeleeuwse gebouwencomplex dat Lensen beschrijft is het hospitaal van Zaam- slag. Het is onduidelijk wie dit hospitaal heeft gesticht: de heer van Zaamslag, de Tempeliers of de Hospitaalorde zelf. Volgens de kaart van Horenbault stond het hospitaal op enkele honder den meters van het dorp, aan de Weststraat, op een plek waar skeletten begraven lagen in met bakstenen gemetselde grafkelders. Dit verschijn sel wordt vooral in of nabij kloosters aangetrof fen. Toch houdt de auteur het erop dat de locatie van het hospitaal verder naar het westen heeft gelegen, waar een vindplaats bekend is van Pingsdorfaardewerk (door de auteur abusievelijk gedateerd in de dertiende eeuw in plaats van in de twaalfde eeuw of vroeger). Uit de tijd van het hospitaal werden op deze locatie scherven aarde werk, slacht- en consumptieafval, mozaïektegels en metalen kaarsenhouders en boekbeslag aange troffen, vondsten die goed passen bij een geeste lijke instelling. De oudste geschreven bron over het hospitaal dateert uit 1310 en het hospitaal zal blijkens de baksteenformaten die op het terrein zijn aangetroffen uit het einde van de dertiende eeuw dateren. Gelet op de datering van het Pings- dorfaardewerk zou het hier wederom kunnen gaan om de stichting op een reeds eerder bewoond erf. Voor de 14e tot en met de 16e eeuw voert Len sen ons langs wat er uit historische bronnen uit deze periode bekend is en langs enkele archeolo gische waarnemingen. Zo werden in de dorpskern de resten van een mogelijke tiendschuur uit de 14e eeuw aangetroffen, in de nabijheid van een molen. Deze behoorden beide ongetwijfeld toe aan de heer van Zaamslag en lagen vlakbij zijn kasteel. Van grote invloed was Tachtigjarige Oorlog op Zaamslag. Lensen stelt terecht dat voor de lokale geschiedenis de Middeleeuwen met deze oorlog pas echt ten einde lopen. Vele bewoners moesten hun huis verlaten toen de dijken in 1584/86 wer den doorgestoken en het land onder water werd gezet. Echter, de namen van verschillende bewo ners van voor de inundatie blijken in de 17e eeuw weer opnieuw in het ambacht Zaamslag op te duiken. In Deel III behandelt Lensen de herinrichting en herbouw van Zaamslag. Het moet in het begin van de 17e eeuw een drassig landschap zijn geweest met overal middeleeuwse ruïnes. Het duurde tot het midden van de 17e eeuw dat Zaam slag weer bewoonbaar werd. Aendijcke werd niet herbouwd, wel de dorpskom van Zaamslag op de plek van het oude Zaamslag. Er verrees een nieuwe kerk op de plek van het oude kerkhof met een vierkante muur rondom de nieuwe begraaf plaats, in de hoek van twee doorgaande, haaks op elkaar staande wegen. De rest van de dorpsstruc tuur is hierop aangepast en kreeg daarmee gelei delijk het huidige uiterlijk. Nabij het voormalige kasteel de Torenberg bouwde de ambachtsheer Gerard van der Nisse een nieuwe herenboerderij, de Torenhoeve genaamd. De oude woontoren van het kasteel werd in de jaren daarna steeds verder afgebroken en ook de heuvel werd uiteindelijk grotendeels afgegraven. De rest van het derde deel behandeld diverse onderwerpen als de ske- letresten van een butskop gevonden in 1757, dood en begraven in Zaamslag, De geschiedschrijving van Zaamslag totdat de gemeente in 1970 werd opgeheven, een fotoreportage van Zaamslag in 1898 en een overzicht van uitgevoerd bouwhisto risch onderzoek. Indien we het totale boek bekijken, valt in de eerste plaats de grote bevlogenheid en liefde van de auteur voor (de historie van) Zaamslag op. Hij heeft zich in vrijwel alle facetten van het verle den van Zaamslag vastgebeten en schrijft daar 150 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 36