Zeeland 26.4 Het Hemelse Rijk van John Abraham Otte Huub de Jonge Standbeelden van Zeeuwen in het buitenland zijn schaars, zeker in het Verre Oosten. Voor zover mij bekend zijn in dat deel van de wereld slechts twee provinciegenoten in steen vereeuwigd. Het meest bekend is het beeld van de uit Colijnsplaat afkoms tige waterstaatsingenieur Johannis de Rijke, dat in 1987 in het Japanse Nagoya is onthuld vanwege zijn grote verdiensten voor de Japanse waterstaat. Een kopie van dit beeld staat bij zijn geboortedorp. Minder bekend zijn het standbeeld en de buste die in 2008 respectievelijk 2010 in het Chinese Xiamen, het vroegere Amoy, zijn opgericht ter nagedachtenis aan de in Vlissingen geboren Johannes Abraham Otte. Ik hoorde voor het eerst over Otte toen ik jaren geleden een aantal dagen doorbracht op het eilandje Gulangyu, dat op een steenworp afstand ligt van het oude centrum van Xiamen. Xiamen was bijna honderd jaar lang, van het einde van de Eerste Opiumoorlog (1839-1842) tot de bezetting van de stad door Japan in 1938, een vrijhandels haven waar inwoners van Japan en westerse grootmachten handel dreven en contractarbeiders rekruteerden voor hun plantages en mijnen in koloniën in Azië. Gulangyu vormde in die jaren de enige locatie in de stad waar onderdanen van deze landen zich mochten vestigen. Al in 1857 werd een Nederlands consulaat op het eiland geopend. Het overgrote deel van de koelies in Nederlands-Indië was uit het arme achterland van Xiamen af komstig. Het internationale personen- en handelsver keer uit die tijd heeft zijn sporen op Gulangyu nagelaten, vooral op het terrein van de architec tuur. Ondanks ernstige vernielingen tijdens de Culturele Revolutie, staan er nog steeds prachtige gebouwen en woningen in allerlei stijlen, die zijn gebouwd in opdracht van koloniale mogendheden en van particulieren, waaronder talrijke Chinezen die overzee fortuin hadden gemaakt. Onder de gebouwen zijn er een paar die me bijzonder aan spraken, zoals het imposante Bagua Huis, een enorme octogonale villa, en het modernistische Scheepshuis. Beide worden toegeschreven aan de Otte in Chinese kledij. Foto Van 't Lindenhoutmuseum-archief, Neerbosch. Nederlandse Amerikaan Otte. Thuisgekomen zocht ik in tijdschriften naar gegevens over deze mij onbekende architect en al gauw bleek dat het hier ging om een nevenactivi teit van een geboren Zeeuw die zijn sporen pri mair op andere terreinen had verdiend. Otte werkte van 1888 tot 1910, het jaar van zijn dood, als geneesheer-zendeling in Xiamen en omge ving. Hij was de eerste arts die door de Gerefor meerde Kerk in Amerika naar China werd uitge zonden. Hij wordt algemeen beschouwd als de grondlegger van de westerse gezondheidszorg in Het Hemelse Rijk

Zeeland | 2017 | | pagina 3