Mededelingen van het bestuur Kerncollectie Zeeuws Genootschap aangewezen als cultuurgoed van nationaal belang. Wij zijn bijzonder verheugd u mee te kunnen delen dat Minister Bussemaker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap op grond van de Erfgoedwet 2016 delen van onze collectie heeft aangewezen als beschermd cultuurgoed. Naast alle objecten uit de oudste collectie (verzameld voor ca. 1804), zijn ook een aantal belangrijke andere voorwerpen tot nationaal erfgoed verklaard. Dit betekent een nationale erkenning van het grote belang van de collectie van het Zeeuws Genootschap. In totaal gaat het om meer dan 300 stukken. Het is voor het eerst dat objecten in Zeeland vanuit de overheid wettelijk worden aangewezen als beschermd cultuurgoed. Dit houdt in dat de aangewezen voorwerpen binnen onze collectie worden opgenomen in het Nationale Register Beschermde Cultuurgoederen. Verplaatsing van deze cultuurgoederen binnen en uit Nederland moet gemeld worden aan de Erfgoedinspectie. De meeste van deze voorwerpen zijn door het Genootschap in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum. De andere zijn in bruikleen bij het Zeeuws Archief, de ZB| Planbureau en bibliotheek van Zeeland en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Aangewezen als beschermd cultuurgoed zijn onder meer: Het planetarium van Johan Adriaan van de Perre (1738-1790) Het schelpenbuffet van Job Baster (1711-1775), geneesheer te Zierikzee De Egyptische mummie van Adriaan Moens (verkregen in1782) Kaarten, aantekeningen en mineralen uit Tibet en Nepal afkomstig van ontdekkingsreiziger Samuel van de Putte (1690-1745) De altaarsteen voor de godin Burorina, waarschijnlijk gevonden op het strand in Domburg in 1647 Een Romeinse drinkschaal van witte krijtaarde, geschonken aan het Genootschap in 1777 Een groot aantal stukken uit de naturaliaverzameling Het touwslagerswiel waar Michiel de Ruyter aan draaide Gebruiksvoorwerpen en kledingstukken van de Zwartvoetindianen, in 1932 geschonken aan het Genootschap door Meinard Sprenger (1860-1951) De Roman-Visscheratlas uit 1662 De zilveren puntschaal geschonken aan luitenant-admiraal Johan Evertsen (1600-1666) naar aanleiding van zijn overwinning op de Duinkerker kapers. Deze aanwijzing van de minister stimuleert ons om in samenwerking met onze bruikleennemers met nog meer inzet te werken aan onze bijzondere collectie. Uw steun in de vorm van uw lidmaatschap van het Zeeuws Genootschap blijft daarvoor onmisbaar. De titel van de jubileumprijsvraag is bekend Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het Genootschap (in 2019) is besloten, zoals dat de eerste negentig jaar gebruikelijk was, een Prijsvraag uit te schrijven. Twaalf inwoners van Zeeland deden een suggestie voor een onderwerp daarvoor. De prijsvraag commissie koos begin november voor de prijsvraag 'Op welke manieren kunnen de inwoners van Zeeland samen een Zee-landschap ontwikkelen?' Deze vrij open vraag werd voorgesteld door Marius Vrijlandt uit Borssele. Hij is landschapsarchitect en zijn voorgestelde prijsvraag komt voort uit zijn professionele belangstelling voor de invulling van de toekomst van Zeeland, zoals dat vorm zal krijgen in het Zeeuwse landschap. Hij was werkzaam bij de voormalige Dienst Landelijk Gebied van de provincie Zeeland. De tijden veranderen (klimaatverandering, bevolking van Zeeland bijvoorbeeld) en hoe kunnen de inwoners van Zeeland op een duurzame wijze aan de toekomst van Zeeland werken? Op 1 mei 2018 moeten de inzendingen (anoniem) binnen zijn, waarna een deskundige jury de inzendingen zal beoordelen. De winnaar wordt in 2019 bekend gemaakt en krijgt de zilveren penning van het Genootschap, voor het eerst uitgereikt in 1769. Het artikel en meer informatie hierover kunt u vinden op onze website. https://kzgw.nl/nieuws/jubileumprijsvraag-zeeuws-genootschap/ Dank Het bestuur van het Zeeuws Genootschap dankt de leden hartelijk voor hun gift boven de contributie ten bate van de verzamelingen. Zij brachten het afgelopen jaar ongeveer 1567,- bijeen. Van deze giften hebben wij onder meer Agenda 3

Zeeland | 2017 | | pagina 49