J de provincie Fujian. Otte was ook geen onbekende in zijn land van herkomst. Rond 1900 genoot hij grote faam in met name gereformeerde kring in Nederland. Na zijn dood werd in Vlissingen zelfs een straat naar hem genoemd. In de jaren daarna is deze veelzijdige man echter in vergetelheid geraakt. Johannes Abraham Otte werd in 1861 in Vlis- singen geboren uit het huwelijk van de weduw naar Johannes Otte en de weduwe Adriana Been hakker. Vader Johannes was in Ellewoutsdijk geboren als zoon van een uit Oosterland afkom stige kleermaker, die het beroep van commissio nair uitoefende. Adriana Beenhakker, die al vroeg wees werd, was de dochter van een zeeman uit Middelburg.1 Ze werd stiefmoeder van de drie zonen uit Johannes eerste huwelijk en bracht behalve een zoon nog twee dochters ter wereld, die allebei op jonge leeftijd overleden. Na hun huwelijk werkte Johannes enige jaren als brood bakker in Yerseke. Bij de geboorte van de kleine Johannes exploiteerde het echtpaar een bakkers zaak in de St. Jacobstraat in de Scheldestad. Johannes en zijn vrouw waren aanhangers van de charismatische predikant H.J. Budding (1810-1870) die wel 'de vader van de Afscheiding in Zeeland' wordt genoemd. Zijn wisselende en tegenstrijdige opvattingen vonden niet bij alle gereformeerden weerklank. Hij was niettemin vrij populair onder boeren en middenstanders in Zuid-Beveland, waar hij tussen 1839 en 1844 als hageprediker rondtrok en in 1852 in Goes een vrije gemeente stichtte met medewerking van de plaatselijke broodbakker Johannes de Jonge ('De Hemelse Bakker').2 Gedurende de periode dat het gezin Otte in Yerseke woonde, bezocht het weke lijks de kerkdiensten van deze zogenaamde Bud- ding-gemeente. In 1867 emigreerde het gezin, zoals veel Nederlanders in die tijd, naar Michigan in de Verenigde Staten. De bakkerij in Vlissingen liep niet goed en de ouders hadden onvrede met de verdeeldheid in gereformeerd Nederland. Ze vestigden zich in Grand Rapids, waar ze zich aan sloten bij de Amerikaanse Gereformeerde Kerk. Vader Johannes voorzag in zijn levensonderhoud achtereenvolgens als bakker, wegwerker en kleer maker, terwijl Adriana een tijd lang in een win kel werkte. Terwijl de oudste twee jongens (een was tijdens de overtocht overleden) hun eigen weg zochten, begon de kleine Johannes, nu John genaamd, aan zijn schoolopleiding. John Otte als student in Ann Arbor, 1886. Foto Hope College Archive, Holland, Michigan. Na het volgen van een voorbereidend pro gramma in Grand Rapids ging John in het nabu rige Holland naar het gereformeerde Hope Col lege, dat op initiatief van de Nederlandse predikant A.C. van Raalte was opgericht. Hij leerde er Frances Phelps kennen, de dochter van het hoofd van Hope en zijn toekomstige echtge note. Na het behalen van zijn eindexamen schreef hij zich in voor de studie medicijnen aan de universiteit van Ann Arbor. Al in zijn eerste jaar raakte hij geïnteresseerd in het medische zendingswerk. Toen de zendingspost van de Ame rikaanse Gereformeerde Kerk in Xiamen hetzelfde jaar om een arts vroeg, werd de post op voorhand aan hem toegezegd. Ter voorbereiding op zijn uit zending leerde hij gebouwen ontwerpen, metse len, timmeren en smeden. Na zijn afstuderen in 1886 bleek de kerk echter nog niet over genoeg geld te beschikken om zijn reis naar China te bekostigen. Op verzoek van zijn vader vergezelde John kort daarna de directeur van de protestants- 118 Het Hemelse Rij

Zeeland | 2017 | | pagina 4