9 christelijke Weesinrichting in Neerbosch bij Nij megen, Van 't Lindenhout, op diens reis langs Nederlandse protestantse gemeenschappen in de Verenigde Staten. Van 't Lindenhout wilde onder zoeken of jongens die in zijn weeshuis een ambacht hadden geleerd emplooi zouden kunnen vinden in de Verenigde Staten. Hij was onder de indruk van Otte's plannen en stelde hem voor, ter voorbereiding op zijn uitgestelde reis naar China, naar Nederland te komen om zich medisch verder te scholen. In september van hetzelfde jaar arri veerde Otte in Nederland waar hij gedurende een academisch jaar colleges liep aan de Universiteit van Utrecht en de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam.3 Sio-khe In juni 1887 reisde Otte terug naar de Verenigde Staten, waar hij in het huwelijk trad met Frances Phelps en, later dat jaar, toestemming kreeg van het bestuur van de gereformeerde kerk om naar China te vertrekken. Begin 1888 kwam hij met zijn vrouw in Xiamen aan, waar hij, 26 jaar oud, de opdracht kreeg een ziekenhuis te bouwen in het 80 km landinwaarts gelegen Sio-khe, waar sinds 1881 gereformeerde zendelingen actief waren. Sio-khe, dat ruim 3.000 inwoners telde, lag aan een druk bevaren rivier en vormde het centrum van een dichtbevolkte vallei met ruim 300.000 inwoners verspreid over 350 dorpen. De zendingspost telde een kerk, een kapel, een dis trictshuis voor zendelingen die in de streek het evangelie verkondigden, een pastorie voor de lokale Chinese predikant, en een meisjesschool. Otte wilde daar zo snel mogelijk een ziekenhuis aan toevoegen, maar de bouw liet op zich wach ten. Tot drie keer toe ging de aankoop van bouw grond niet door vanwege de 'bijgelovigheid van de arme heidenen'. Toen de vergunning eenmaal binnen was verliep de bouw echter snel. Otte trad op als architect en bouwmeester en leidde de bouw- en timmerlieden zelf op.4 In maart 1889 was de eerste verdieping van het bakstenen Neer bosch Hospitaal, vernoemd naar het weeshuis van Van 't Lindenhout, klaar en een jaar later de tweede verdieping. Het totale aantal bedden (ruim 50) was niet altijd voldoende voor alle zie ken. In drukke tijden werden twee patiënten in een bed gelegd. Naast het hospitaal was een apart herstellingstellingsoord voor opiumverslaafden gebouwd. Toen Otte in 1895 na bijna zeven jaar voor het eerst met verlof naar de Verenigde Staten vertrok, hadden ongeveer 50.000 consulten en 1500 operaties plaatsgevonden in het ziekenhuis.5 In het ziekenhuis werden ook religieuze bijeen komsten gehouden. Volgens het jaarverslag van 1891: 'wordt op elke dag dat poliklinische patiënten geholpen worden om negen uur 's morgens een predikdienst gehouden. Allen die de dokter willen consulteren worden verwacht die bij te wonen. Van intern verpleegde patiënten wordt de monoto nie van de lange dag onderbroken door het leren van hymnen en delen van de Heilige Schrift. Het hele hymneboek van vijfennegentig hymnen wordt soms van buiten geleerd door een patiënt die ver scheidene maanden in het hospitaal verblijft'.6 Het gezin Otte in 1908. Foto Van 't Lindenhoutmuseum- archief, Neerbosch. Deze evangelische activiteiten onder patiën ten droegen in belangrijke mate bij aan het aantal bekeringen. Tussen 1888 en 1895 was het aantal Christenen in het district van 300 naar 1000 gestegen. Geen spectaculaire aantallen, maar bemoedigend genoeg voor betrokkenen.7 Het Hemelse Rijk

Zeeland | 2017 | | pagina 5