m:*ï i 3® tOfW'iï «Tri maf"!i »r WW7 QflItltlCHT MHW! Hu WIM1 Dm J. 4. OTTE ■A-J' ÏEHDT UWE BUDHOIN UH MN Verzoek om een bijdrage te geven voor het door Otte gestichte ziekenhuis te Amoy nu Xiamen. Van 't Lindenhoutmuseum- archief, Neerbosch. Gulangyu Na terugkeer van zijn verlof in 1896 werd Otte, inmiddels in Grand Rapids officieel in het ambt van predikant bevestigd, belast met de bouw van twee ziekenhuizen op het eilandje Gulangyu in Xiamen, een voor mannen en een voor vrouwen. Wederom trad hij op als architect en werd hij benoemd tot geneesheer-directeur van beide instellingen. Zowel het Hope Hospitaal voor man nen, vernoemd naar zijn vroegere college in Hol land (Michigan), als het Nederlandse Vrouwen ziekenhuis (later Wilhelmina Ziekenhuis) werden in 1898 geopend. Net als in Sio-khe ondervond Otte voor aanvang van de bouw tegenwerking, ditmaal niet van Chinezen, maar van leden van de buitenlandse gemeenschap in Gulangyu, die vreesden dat de komst van grote aantallen ver vuilde Chinese patiënten uit de overbevolkte wij ken van Xiamen tot verspreiding van ziekten op het eiland zou leiden. Toen besloten werd in de oude stad zelf een ruimte in te richten voor pati- enten die 'niet schoon genoeg' waren, verstomde het protest.8 Het Hope Hospitaal, dat bij hoog water aan drie zijden door de zee omgeven was, telde, net als het Neerbosch Hospitaal, twee verdiepingen met vergelijkbare werkruimten en slaapzalen voor 45 patiënten. Het schuin daarachter gelegen, kleinere Wilhelmina Ziekenhuis telde 25 bedden. In 1910, twaalfjaar na de opening, hadden beide ziekenhuizen, 'ruim 17.000 interne en 135.000 externe patiënten behandeld' en 'meer dan 7,500 operaties' uitgevoerd.9 Velen kwamen, net als in Sio-khe, van heinde en ver. De plaatselijke zen- dingspost beschikte ook over een zeilboot, de Hokim-tsun of 'Boot van de Blijde Boodschap', waarmee Otte patiënten in dorpen aan de kust of op omliggende eilanden bezocht. Otte had het op Gulangyu beter naar zijn zin dan in het afgelegen Sio-khe. Vanwege zijn toewijding en deskundig heid stond hij al spoedig in hoog aanzien bij de Chinese bevolking. Hij had regelmatig contact met westerlingen die op het eiland woonden of Xiamen per schip aandeden. Het was goed toeven op het prachtige eiland, dat later door de dichter en scheeparts Slauerhoff is vereeuwigd in het verhaal 'Het Lente-eiland' en het gedicht 'Het eiland Kau Lung Seu'. Vanuit Xiamen ging Otte ook vaker met verlof naar Amerika dan in Sio-khe, zeker nadat Otte's vrouw in 1902 voor de scholing van de kinderen naar Michigan was teruggekeerd. In 1908 bezocht hij zijn gezin voor het laatst. In 1910 overleed Otte op Gulangyu aan de longenpest, die hij tij dens een bezoek aan een patiënt had opgelopen. Hij werd begraven op het plaatselijke zendings kerkhof. Kort daarna werd voor de ziekenhuizen door collega's, leerlingen en geloofsgenoten een eenvoudig monument opgericht met een eenslui dend opschrift in het Chinees, Engels, Latijn en Nederlands. De Nederlandse tekst luidde: 'Zijn Eerw. med. Dr. Johannes Abraham Otte 1861- 1910/Werd geboren in Holland, opgevoed in Amerika'. Band met Nederland Dat het ziekenhuis in Sio-khe de naam Neerbosch en het vrouwenziekenhuis in Amoy uiteindelijk de naam Wilhelmina kreeg, had niet alleen te maken met Otte's Nederlandse wortels, maar ook met de financiële steun die hij voor zijn medische zendingsactiviteiten uit zijn geboorteland ont ving. Beide ziekenhuizen werden met in Neder land ingezameld geld gebouwd. Ook voor de instandhouding en inrichting werd geregeld geld overgemaakt. Al tijdens John Otte's studieverblijf in Nederland wierp Van 't Lindenhout zich op als belangrijkste fondsenwerver voor diens medische zendingswerk in China. Tezamen met een studie genoot van Otte uit Amsterdam richtte hij eerst een comité op voor het Neerbosch Hospitaal en 120 Het Hemelse Rij

Zeeland | 2017 | | pagina 6