van zwakken, het afpersen van geld van patiën ten en het aanranden van vrouwen' en neergezet als 'een hypocriet met een uiterst verziekte geest' en 'een imperialistische schurk die over de hoof den van het Chinese volk reed'.19 Begin deze eeuw werd Otte evenwel geheel onverwacht publiekelijk gerehabiliteerd. In 2O08, honderdtien jaar na de stichting van het inmid dels gesloten Hope Hospitaal, werd voor het nieuwe ziekenhuis in de wijk Jimei een stand beeld van Otte onthuld vanwege diens grote ver diensten voor de gezondheidszorg. In 2010, hon derd jaar na Otte's dood, werd bovendien een buste van hem op het plein voor het voormalige Hope Hospitaal onthuld. Tijdens de laatste cere monie sprak een gepensioneerde communistische voorman op persoonlijke titel Otte vrij van alle beschuldigingen. Anders dan bij de onthulling van het standbeeld ontbraken evenwel lokale autoriteiten bij deze plechtigheid. Hun afwezig heid had alles te maken met het besmette verle den van Gulangyu. Uit Liu's reconstructie van de achtergronden van de plaatsing van de buste blijkt dat het initi- atief tot eerherstel van Otte op het eiland in eer ste instantie niet van lokale christenen kwam, maar van een uit vrijwilligers bestaande groep, Gulang Voice genaamd, die zich sinds 2009 inzet voor het behoud van het materiële en geestelijke erfgoed van het eiland. Aangezien het in het hedendaagse China niet mogelijk is het eertijds koloniale karakter van het eiland te veel aandacht te geven, probeert Gulang Voice haar doeleinden te realiseren door de nadruk te leggen op de culturele diversiteit van het eiland in plaats van op de westerse overheer sing. Een dergelijk etiket is voor het stadsbestuur acceptabel, zo lang ze dit maar niet officieel hoe ven te onderschrijven. Op landelijk niveau vormt de geschiedenis van Gulangyu nog steeds een gevoelig onderwerp. Met gedogen hebben ze geen probleem, mede door de grote inkomsten die de toeristenstroom naar het eiland genereert. De bezwaren die de autoriteiten hebben tegen het herdenken van een westerse zendeling zijn, zoals bleek bij de oprichting van het standbeeld een paar jaar eerder, ondervangen door Otte's goede werk voor het Chinese volk als geneesheer Het door John Otte ontworpen Bagua Huis. Het Hemelse Rijk

Zeeland | 2017 | | pagina 9