Het Militair Gezag en het herstel van de Nederlandse bestuursautoriteit in Zeeuws-Vlaanderen na de Tweede Wereldoorlog Lisa Bosma Tijdens en na de bevrijding van Zeeland in 1944 1945 werd het Militair Gezag (MG) benoemd als tijdelijk bestuur van de bevrijde gebieden. Dit arti kel onderzoekt zowel de organisatie en wettelijke grondslag van het MG als de onderlinge samen werking met het lokale bestuur, het voormalig ver zet en de lokale bevolking, in een poging tot het beschrijven van het herstel van de Nederlandse bestuursautoriteit in Zeeuws-Vlaanderen. Hier wordt bevonden dat het MG naarmate de tijd vor derde steeds meer verantwoordelijkheden en zelf standigheid kreeg. De samenwerking met het lokale bestuur verliep probleemloos, maar het con tact tussen het MG en het voormalig verzet verliep minder soepel. De lokale bevolking was het op enige punten oneens met het beleid van het naoorlogs bestuur, maar deze punten vielen gro tendeels niet aan het MG te wijten. Het MG werd over het algemeen geaccepteerd als tijdelijk bestuur. Al met al is het herstel van de Neder landse bestuursautoriteit goed verlopen. Op 14 september 1944 begon de bevrijding van de Nederlandse gebieden onder Duitse bezetting. Dit Verwoeste huizen op de hoek Lange Heerenstraat Dorpsstraat te Schoondijke, oktober 1944. ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, beeldbank rec. nr. 5175. proces verliep zeer moeizaam; de zuidelijke pro vincies werden al snel bevrijd, maar de laatste gebieden pas op 5 mei 1945.1 Tijdens de bevrij ding maakte de Nederlandse overheid in Londen plannen voor een vervangend bestuur dat de Nederlandse autoriteit in de gebieden terug zou brengen en de oorlogsschade moest herstellen. De oprichting van dit bestuursorgaan, later het Mili tair Gezag (MG) genoemd, was al begonnen in 1943 toen koningin Wilhelmina generaal-majoor H. J. Kruls benoemde als hoofd van het bureau Generaal-majoor H.J. Kruls. Op: https://commons.wiki- media.org/wiki/Category:Hendrik_Johan_Kruls#/media/ File:Hendrik_Johan_Kruls_(1946).jpg, benaderd 15-8-2018. voorbereiding MG.2 Zijn taken waren het ontwik kelen van de organisatorische opzet van het orgaan en het rekruteren van Militaire Commis sarissen (MC), de hoogstgeplaatste functionaris sen van het MG.3 De rest van de staf zou worden gerekruteerd in de bevrijde Nederlandse gebieden, 96 Het Mili tair Geza

Zeeland | 2018 | | pagina 16