Zeeland 27.3 invloed is in deze periode op bestuurlijk en kerke lijk terrein het grootst geweest. Nadat een groep orthodoxe protestanten zich in 1834 had afge scheiden van de Hervormde Kerk zochten veel af gescheidenen uit de religieuze plattelandsgebieden tijdens deze tweede emigratiegolf een plek waar ze vrij waren hun religieuze idealen te verwezenlijken. Zij kwamen minder uit Holland maar bijvoorbeeld uit Zeeland of Overijssel en zochten aansluiting bij de Reformed Church die orthodoxer was dan de Hervormde kerk in Nederland. Tijdens de derde migratiestroom emigreerde de hoofdstroom meer naar Australië. S. Zijlstra onderzoekt in het artikel 'Holland en Nieuw-Nederland' in hoeverre Amsterdamse bestuurders invloed hebben gehad op ontwikke lingen in de kolonie Nieuw-Nederland. In de vroege 17de eeuw werd de Nederlandse handel in het gebied rond Manhattan geïnitieerd door koop lieden en bestuurd door bewindhebbers in Amsterdam. De kolonisatie was zeker niet alleen een Hollandse zaak. De auteur laat zien hoe de kolonie ook afhankelijk was van niet-Nederlandse kolonisten en de inheemse bevolking. Aan de andere kant werd het lot van de kolonie bepaald door de Amsterdamse bewindhebbers. De gebrek kige investering vanuit de Nederlandse Republiek heeft een grote rol gespeeld bij de ontwikkeling van Nieuw-Nederland. Uiteindelijk investeerde de WIC zo weinig dat de middelen ontbraken om de aanval van de Engelsen in 1664 te weerstaan. In 'Our small Marshall-plan' brengt A. Smit ons naar de 20ste eeuw. In de jaren vijftig staken grote aantallen Nederlandse emigranten de oce aan over. Er reisden echter ook Amerikanen naar ons land, in het bijzonder hooggeschoolde arbeidskrachten die Nederland bij de wederop bouw en modernisering van de economie moesten helpen. Velen kwamen in het diplomatieke Den Haag terecht en brachten hun gezin mee. Daar ontstond een actieve American Women's Club (AWC) die liefdadigheidsactiviteiten organiseerde om de band tussen de Hagenaars en de Ameri kaanse nieuwkomers te versterken. De auteur laat zien hoe deze vrouwen zich op een typisch Ame- rikaanse manier inzetten voor Hollandse, later ook internationale goede doelen. In het Jaarboek van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen 2015-2016 schrijft W. Wauters 'Extracting the Stone of Madness in per spective', aan de hand van het bekende schilderij van Hieronymus Bosch uit het begin van de zes tiende eeuw. Onder het wakend oog van een priester en een vrouw met een boek op haar hoofd snijdt een vreemd uitgedoste kwakzalver - hij heeft een omgekeerde trechter op zijn hoofd - zogenaamd een steen of kei uit het hoofd van een vastgebonden, sullige man. Hieronymus Bosch, Extracting the stone of Madness, 1501 1505, oil on panel, 48,5 x 34,5 cm, Madrid, Museo del Prado (inv. no. P02056). Aanwinsten 103

Zeeland | 2018 | | pagina 23