Uit het begin van de zestiende eeuw zijn ver schillende voorstellingen bekend van het 'keisnij- den': veel andere kunstenaars namen dit ook als onderwerp, zoals Pieter Huys, Johann Theodor de Bry of Pieter van der Heyden. Deze groteske uit beelding is een bekende metafoor om menselijke gekte en onnozelheid te bespotten. Behalve de bespotting van de mens wordt het gebeuren ook gezien als historische realiteit om te focussen op het bedrieglijke van de zogenaamde operatie, waarbij slechte zaken door een soort magische schedellichting de mens zouden verlaten. De kwakzalver vertoont een slimme truc om de pati- enten en de toeschouwers te bedotten zonder zijn reputatie als dokter op het spel te zetten. Dan zijn er ook nog de oplichters die patiënt en publiek hebben willen beetnemen, en het keisnijden als goocheltruc om geldelijk gewin uitvoerden op kermissen en markten. Omdat reële bronnen over de schijnvertoning van het keisnijden ontbreken, kan er volop gespeculeerd worden door de onder zoekers. Zij moeten wel buiten hun eigen disci pline stappen: medische en psychologische ken nis zijn nodig naast historische. M. Henneke is de auteur van 'A fertile or a virtuous bride?', over hoe schilders in de zestiende eeuw omgingen met huwelijksidealen en -gebruiken en wat er verder kwam kijken bij trouwpartijen onder de boerenbevolking. De auteur wil ons laten begrij pen hoe geschilderde bruiloftspraktijken bij de boe renbevolking invloed hadden op de beeldvorming van voltrekking van huwelijken in het algemeen. De ambivalentie van de boerenbruiloften hangt af van de verschillen en overeenkomsten van toe schouwers en afgebeelde personen. Bepaalde zaken zijn dan cruciaal. Het boerenritueel van de bruid naar het echtelijk bed begeleiden - eerst om de validiteit van het huwelijk vast te stellen, later een viering van een seksuele gebeurtenis - werd door de elite en burgerbevolking omarmd toen zij vari aties hierop zagen op schilderijen die in de mode waren en die de beter gesitueerden in bezit hadden. Schilders kozen ook dikwijls als onderwerp de as sociatie tussen de vruchtbaarheid van de bruid en de vruchtbaarheid in de natuur. Van verschillende gebruiken bij boerenbruiloften wordt de eventuele invloed op de burgerlijke huwelijken besproken. De Nordrhein-Westfalische Akademie der Wis senschaften und der Künste stuurde het boekje Anwendungsbezogene Grundlagenforschung mit Pilzen, geschreven door U. Kück. In de mycologie houden onderzoekers zich bezig met paddenstoe len, schimmels en zwammen. De paddenstoel is het vruchtlichaam van de schimmel of zwam. Ze hebben zowel in positieve als negatieve zin grote invloed op ons dagelijks leven. Als voedingsmiddel zijn ze bekend, maar bij huidinfecties en infecties van de ademhalingswegen spelen ze in negatieve zin een grote rol. Behalve bij mens en dier kunnen paddenstoelen ook veel schade aanrichten bij nut tige gewassen als aardappelen en bij veel tropische vruchten. Daarnaast zijn ze van groot biotechnolo- gisch belang als leveranciers in de farmaceutische industrie en levensmiddelenbranche. De auteur geeft als voorbeeld de Penicillium chrysogenum, de schimmel die penicilline vormt. Er is vastgesteld dat genetische factoren de productie van antibio tica sterk kunnen beïnvloeden. Het is noodzakelijk dat algemeen grondonderzoek samengaat met on derzoek op alle mogelijke terreinen waar schimmels en paddenstoelen hun nut kunnen bewijzen. 104 Aanwinsten

Zeeland | 2018 | | pagina 24