't Is vol van schatten hier Een etiket is ook maar een mening... Uit de verzamelingen van het Genootschap Jan Piet Bekker Afgelopen zomer draaide ik de camper een open ruimte naast een bospad op voor een koffiebreak. Het was aan een verlaten weg in Harjedalen in midden-Zweden, waar nog ruimte is voor verstil ling. Zoals gebruikelijk struin je dan de omgeving af en, dicht bij het begin van een langlauftrack, ontwaarde ik enkele grote botten, wit gebleekt door de zon: een bovenkaak van een eland met alle kiezen er nog in. In een steeds wijdere spiraal rondlopend, verzamelde ik alle botten en botfrag- menten. Dat had als resultaat een in enkele stukken uit elkaar geraakte schedel, met zowel linker als rechter kaak (kaak 1) en een stuk tongbeen. Van de acht tanden in de onderkaken ontbraken er zes, maar het belangrijkste: alle kiezen waren aanwezig. Het gewei was afgezaagd halverwege de rozenstok ken. Het was duidelijk: jagers hadden een eland geschoten, die naar een voor hen goed bereikbare plek gesleept en geslacht. Het karkas was meege nomen en kop en ingewanden waren achtergelaten, en uiteraard was het gewei als trofee meegenomen. Alleen de gebleekte schedelbotten getuigden nog van wat er was gebeurd. Deze resten dateerden van tenminste een jaar geleden: de sneeuw was op deze hoogte in de bergen nog maar een maand weg terwijl er al mos groeide in de verschillende schedelopeningen. De botten pasten precies in een grote tas en er was nog een plekje te vinden in de camper. 'Mooi om als vergelijkingsmateriaal in het depot te gebruiken', ging er door mijn hoofd. Onderkaak GV-1994-21 In de collectie van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen bevinden zich in het depot van het Zeeuws Museum vier voorwerpen die zijn toegeschreven aan een al dan niet fossiele eland. De eerste, een donatie van dr. J.C. de Man, is een geweistang, met het nummer GV-4, in 1876 opgevist in de monding van de Westerschelde voor Breskens. Duidelijk recent is een embryo, op alco hol bewaard, waarvan het etiket vermeldt: "Jonge Eland?? Dr. Goemans" Verder is opgenomen een geweifragment, gevonden in 1983 als oppervlakte vondst te Reimerswaal, en genummerd GV-1984- 3. Tenslotte ligt er een gedeeltelijk afgebroken rechteronderkaak, genummerd GV-1994-21 (kaak 2) met de laatste vier kiezen (P4, M1, M2, en M3) (figuur 1). Dit voorwerp is opgevist op de Noord zee en destijds aangekocht van de schipper van de Vlissingen 7. Fig. 1 Opgeviste rechteronderkaak GV-1994-21 (boven) en de rechteronderkaak van de gevonden eland, Harjedalen, Zweden (onder). 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2018 | | pagina 25