Het diploma van Samuel de Wind en de Vaderlandsche Sociëteit Literatuur - Anonymus, 1986. Familie Cerviday Gray, 1821 - Hirsche. In: J. Niethammer F. Knapp (eds.). Handbuch der Sau- getiere Europas, Band 2/II Paarhufer - Artiodactyla (Sui- dae, Cervidae, Bovidae): 67-89. Aula-Verlag, Wiesbaden. - Nygrén, K. 1986. Alces alces (Linnaeus, 1758) - Elch. In: J. Niethammer F. Knapp (eds.). Handbuch der Saugetiere Europas, Band 2/II Paarhufer - Artiodactyla (Suidae, Cervidae, Bovidae): 172-197. Aula-Verlag, Wies baden. - Vislobokova, I.A. 2013. Morphology, Taxonomy, and Phylogeny of Megacerines (Megacerini, Cervidae, Arti odactyla). Paleontological Journal, 2013, Vol. 47, No. 8, pp. 833-950. - Walch, K. 2000. De eland in het Holoceen van Neder land. 1: Algemeen. Cranium 17 (1): 30-46. Ineke Vogel-Wessels Boer In de catalogus Historisch-Topografische Atlas van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen deel III, Historie en Leven, door Unger, staat nr. 1035 beschreven als 'Afbeelding van het diploma als lid der Vaderlandsche Sociëteit te Middelburg ten name van J.A. Hicken'. Helaas is dit fout. Het diploma is uitgereikt aan Samuel de Wind en ondertekend door de toenmalige voorzitter van de sociëteit J.A. Hic ken. Wat was de Vaderlandsche Sociëteit en wie was Samuel de Wind? Sociëteit De Unie In de jaren tachtig van de 18de eeuw werden de tegenstellingen tussen patriotten en prinsgezin- den steeds groter. In Zeeland waren vnl. kooplie den, winkeliers, artsen, apothekers, predikanten, notarissen, schoolmeesters en hoger opgeleide ambachtslieden patriotten. Zij waren voorstan ders van een bestuurlijke en maatschappelijke reorganisatie in de Verenigde Nederlanden. De Middelburgse patriotten stichtten in 1784 de Sociëteit De Unie, die zetelde in het Middel- burgsch Koffiehuis aan de Balans, en in 1785 Luctando Emergentes, een exercitie-genootschap onder leiding van de arts dr. Lucas van Steve- ninck, dat in 1786 ontbonden werd. De leden ble ven wel oefenen bij de Kloveniersdoelen terwijl dat verboden was door de magistraat.1 De activiteiten van de patriotten vielen ver keerd bij de oranjegezinde burgers te Middelburg met het gevolg dat het op 9 juni 1787 tot een bot sing tussen de beide partijen kwam, die o.a. ont aardde in een beschieting en plundering van woonhuizen van bekende patriotten zoals het huis van Steveninck in de Lange Noordstraat. Steveninck wist in vrouwenkleren te vluchten. Het stadsbestuur was van oordeel dat Steveninck mede schuldig was aan het oproer. Hij werd op 10 juli 1788 bij verstek tot eeuwige verbanning uit Zeeland veroordeeld. Degene die Steveninck levend aan de justitie wist over te leveren kreeg een beloning van 1000 gulden en wanneer de aangever dat wenste zou zijn naam niet bekend worden gemaakt.2 In 1795 werd hij gerehabili teerd en kreeg hij het ambt van schepen aangebo den, wat hij weigerde. Op maandag 2 juli 1787 kondigde de stadsre gering van Middelburg af 'dat zij eenstemmig hebben verenigd te verklaaren te zullen blijven aankleeven de Staat, Stadhouderlijke en Stads Regeering met den Prins Erfstadhouder, bekleedende alle de Voorregten en Regten, die hem zijn toegekend'.3 De rust keerde terug maar de sociëteit van de patriotten 'De Unie' werd opgeheven. 108 't Is vol van schatten w

Zeeland | 2018 | | pagina 28