Zeeland 27.3 Volkssociëteit De Republiek was sinds 1793 in oorlog met Frankrijk. Na de inval van de Fransen capituleer den de Staten van Zeeland op 4 februari 1795. Het oude stadsbestuur werd ontslagen en de volkssoe vereiniteit met afschaffing van de standen inge steld. Op 5 maart kwam een groepje Middelburgers, waaronder oud-leden van de Sociëteit De Unie, bijeen en besloot tot herstel en wederoprichting van de Unie. In het Middelburgs Koffiehuis, waar de Sociëteit De Unie indertijd ook bijeen kwam, werd op 13 maart 1795 de Volkssociëteit opge richt. Al snel werd deze naam veranderd in Vaderlandsche Sociëteit. In zijn openingsrede stelde de president, dominee Josué Teissèdre l'Ange: 'Een Volkssocië teit is een gezelschap van een aantal burgers die zich verenigen ter bevordering van hun algemene belangen en van het heil des vaderlands'. De oog- merken van zo'n genootschap waren hoofdzake lijk de herstelling en handhaving van de Vrijheid, de Gelijkheid en Broederschap. Een ieder kon lid worden, arm en rijk, beschaafden en onbeschaaf- den, als zij maar bestonden uit die welmenende burgers, die voor en na het jaar 1787 getoond hadden voorstanders te zijn der wijsheid en haters der dwingelandij en plundering'4. De oprichtings- acte werd door 592 burgers ondertekend. Op 20 juli 1795 verhuisde de Sociëteit naar het 'Groote Huys' in de Lange Noordstraat, dat eigendom was van drie leden van de Sociëteit, de heren Jan van Essen, C.J. Serlé en P.J. Serlé. De Sociëteit huurde in dit gebouw drie vertrekken, de sociëteitszaal, leeskamer en directiekamer, voor drie gulden per half jaar. De leden betaalden een contributie van drie gulden per half jaar. Voor degenen die dit niet in één keer konden opbrengen was er de mogelijkheid om iedere maand 10 stuivers af te dragen. Armlastige leden waren vrijgesteld van contributie. Overigens zou- Schets van het 'Groote Huys in de Lange Noordstraat te Middelburg waar de Vaderlandsche Sociëteit vanaf 20 juli 1795 bijeen kwam. ZB/Provenciale Bibliotheek, Kluis 6841.

Zeeland | 2018 | | pagina 29