den dat er niet meer dan twaalf mogen zijn. Zij moesten volstrekt buiten staat zijn de contributie te betalen. In het reglement waren o.a. de volgende arti kelen opgenomen: 1. De Sociëteit zal bestuurd worden door een voorzitter, twee secretarissen, een thesaurier, een comité van correspondentie en een comité om rapporten uit te brengen. De comités zullen beide uit vier personen bestaan. 2. Op maandag, woensdag en vrijdag zal, afhan kelijk van het seizoen, om 17.00, 18.00 of 19.00 uur een gewone vergadering worden gehouden. 3. Tijdens de vergadering mag niet gerookt en gedronken worden. In de vergadering van 10 augustus 1795 kwa men verschillende onderwerpen aan de orde, zoals het verwijderen van wapenborden uit de kerken en het vernietigen van livreien. Het oor deel van de vergadering was dat dit zaken waren die aan de municipaliteit overgelaten moesten worden. Zij konden ze uitvoeren als zij tenminste geen belangrijker zaken hadden af te handelen. Wat betreft het wegnemen van de beelden van de graven en gravinnen in de gevel van het raadhuis was men de mening toegedaan 'dat zulks die oude bouworde te zeer zou ontsieren, dog indien mogelijk zoude het niet onvoegzaam vinden dat hunne kroonen, zwaarden, septers en naamen wierden uitgedaan'. Het voorgestelde plan om begraafplaatsen buiten de stad aan te leggen werd nuttig en noodzakelijk geacht. Burgers die daar van de 'kundigheid hebben' dienden daarvoor plannen te maken en aan de municipaliteit te geven.5 In 1796 werd een provisioneel reglement opgesteld. Nieuwe leden moesten een verklaring afleggen: 'Ik verklare door myne toetreding tot den Vaderlandsche Societeit de Gelykheid, Vry- heid en de rechten van den Mensch en Burger, te houden voor den eenigen wettigen grondslag van alle Maatschappelijke verpligting, ik belove dezelve naar al mijn vermogen te zullen handha ven, voorstaan en verdedigen, en de pligten der Broederschap getrouwelyk te zullen uitoeffenen'. Alleen inwoners van Middelburg die stemgerech tigd waren konden lid worden. Degenen die jon ger waren en geen stemrecht hadden konden wel 'ordinaire' leden worden als zij 'Wagtdoende Bur gers' waren en hun plichten als gewapende burger nakwamen. Niet benoembaar waren leden van het Provinciaal en Stedelijk Bestuur. Ontwerp diploma als lid van de Vaderlandsche Sociëteit te Middelburg. Tekening. Zeeuws Archief (ZA), Zeeuws Genoot schap (ZG), Zelandia Illustrata (ZI), III-1036. Na het afleggen van de belofte, het zetten van een handtekening en het betalen van de contribu tie ontvingen de leden een diploma. Bij verlen ging van het lidmaatschap werd door de voorzit ter en een van de secretarissen een aantekening op de achterzijde van het diploma gemaakt. Men vergaderde twee maal per week. Bij een stemming waren degenen die hun hoed afnamen voor en degenen die hem ophielden tegen. 110 't Is vol van schatten

Zeeland | 2018 | | pagina 30