u u Zeeland 27.3 W •TT, /-? Als onderdeel van de Sociëteit werd 'Het Com- mitté Van Waakzaamheid' op 9 mei 1797 opge richt. In het reglement stond o.a. dat de namen van dit comité aan niemand, zelfs niet bij het bestuur van de Sociëteit, bekend mochten zijn. Leden van dit comité moesten o.a. alert zijn of er aanslagen op de vrijheid, en de rechten van de mens en burger werden beraamd.6 Op 23 juli 1798 werd de naam van de Volks sociëteit veranderd in Constitutioneel Gezelschap, naar aanleiding van art. 18 van de Algemene beginselen van de staatregeling in dat jaar.7 In 1799 waren er van regeringswege plannen om constitutionele gezelschappen op te heffen en werd de naam 'Burgergezelschap'. Het politieke karakter verdween steeds meer en het aantal leden nam snel af. In 1799 waren het er 371, in 1803 nog slechts 113. Desondanks betrok men in dat jaar een eigen pand aan de Markt. In 1804, het ledenaantal was inmiddels 77, werd het een gezelligheidsvereniging 'De Vergenoeging' die nu nog altijd bestaat. Samuel bouwde een grote praktijk op als stad- soperateur, steensnijder en 's lands- en stads- vroedmeester. Zijn kleinzoon Samuel Dobbelaar de Wind (1817-1889), heeft Samuels archief aan het Zeeuws Genootschap geschonken, waaronder o.a. een inventaris van de apparatuur die Samuel gebruikte bij het steensnijden. Hierin wordt mel ding gemaakt van: 'Twee banden van roode zijde Samuel de Wind Hij werd te Middelburg geboren (15-10-17420), en overleed er (25-2-1803); hij studeerde evenals zijn vader Paulus de Wind medicijnen in Leiden. Daar promoveerde hij op 7 juni 1765 op 'De Per versa ratione sanitatem conservandi et amissam restituendi' (De averechtse manier om de gezondheid te bewaren en de verloren gegane te herstellen). Op 13 september vertrok hij, verge zeld van zijn neven M. Tak en G. Dijsink, naar Parijs om daar zijn 'academische letteroefenin gen met eene chirurgale cours te besluiten'. Hij volgde o.a. de lessen van Sabatier (chirurgijn en chef van Des Invalides) en van Moran (steen snijder eveneens verbonden aan Des Invalides).8 In zijn Parijse tijd deed hij ook bij een vroed vrouw, die arme bedrogen dochters in haar huis opnam om te bevallen, ervaringen op. Terug in Middelburg in 1766 trok hij in het ouderlijke huis in de Sint Jansstraat. Zijn vader, weduw naar, verhuisde naar zijn buitenplaats Woelvliet. Diploma van Samuel de Wind als lid van de Vaderlandse Soci- eiteit. ZA, ZG, ZI, III-1035. i l t Achterzijde diploma Samuel de Wind met aantekening van ver lenging van het lidmaatschap. ZA, ZG, ZI, III-1035. 't Is vol van schatten hier 111 UI l-T dWri-dï. 3V VJfcffK

Zeeland | 2018 | | pagina 31