Vriend denkt, hoopt of wenst wat zich op zo'n moment voltrekt: een suikerzoet drama. Maar volgens mij zijn suikerzoete drama's in leven en geschiedenis net zo zeldzaam als zwart-wit tegenstellingen terwijl verhalen van schrijvers, journalisten en andere verluchters, verlangend naar een simpele, ontroerende werkelijkheid, er steeds weer van overlopen. Daardoor ligt tussen werkelijkheid en beeld een grotere kloof dan noodzakelijk is. Zo'n kloof komt kennis en begrip niet ten goede. Dr. Chris van der Heijden Verbonden aan de School voor de journalistiek te Utrecht, promoveerde aan de UVA op: 'Dat nooit meer. De nasleep van de Tweede Wereldoorlog in Nederland'. Ed Buijsman, 'Fraaie schepsels' De grote stern in Nederland. 208 pp., rijk geïllustreerd, gebonden ISBN 978 90 5345 511 1. Uitgeverij Matrijs, Utrecht 2018. Prijs 29,95. Op 9 maart 2018 vond in het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam de presentatie plaats van het boek 'Fraaie schepsels. De grote stern in Ne derland'. In het boek beschrijft de auteur 200 jaar soms turbulente geschiedenis van deze - voor veel vogelliefhebbers - iconische vogel. De lotgevallen van deze vogel zijn onlosmakelijk verbonden met de ontwikkelingen in het landschap en de maat schappij van ons land. Daardoor is dit meer dan een klassieke vogelmonografie geworden. Jan Baks leverde met een groot aantal foto's een belangrijke bijdrage aan het boek. De illustraties zijn werkelijk schitterend en de lay-out van het boek oogt speels, door foto's soms wel en soms niet tot in de paginarand te laten lopen. Het gebruik van een andere kolombreedte, kleur en ietwat afwijkend lettertype voor de foto teksten voorkomt misverstanden met de lopende tekst. Veel extra informatie, aanvullend op de lopende tekst, is terug te vinden in diverse kader teksten die op een stemmige achtergrond zijn afgedrukt. Verspreid door het boek komen naast GROTE STERN IN NEDERLAND 1*1 de schrijver in kaders nog een vijftal andere orni thologische coryfeeën, die hun hele leven 'iets' met de grote stern hebben, aan het woord, elk met een persoonlijk stukje over 'hun' grote stern. Het boek is onderverdeeld in zes hoofdstukken en in principe chronologische opgebouwd. Hoofdstuk drie is een zogenaamd tussenhoofdstuk en past niet in de chronologie. 'Op zoek naar een bijzondere vogel' is de inleiding waarin onder andere het boek wordt samengevat. 'Met felheid en behendigheid' wordt de relatie van de grote stern met Nederland uit de doeken gedaan tot 1900. Na een schets van het werk van de vroege ornithologen, met een veelheid aan namen en titels, volgt de ontdekking van de soort in Nederland en zijn voorkomen in de negen tiende eeuw. Voor de geïnteresseerde leek zal al dat gepresenteerde feitenmateriaal, dat enigszins naar een opsomming neigt en waarin nogal wat herhalingen voorkomen, ietwat droog aandoen. Het is de tijd van de vogelparadijzen, maar ook van de grootschalige vogelarij, dat wil zeg- 116 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 36