gen het verzamelen van eieren voor de verkoop. De ontdekking deed de soort ook bijna de das om als gevolg van massaal eierrapen en vooral het afschot ten behoeve van de heersende dames mode, de zogenaamde sterntjesmoord. 'Dameshoeden versus rustgebieden' beslaat de periode 1900-1940 en begint met de nefaste gevolgen van de vogelmoord aan het begin van de twintigste eeuw. Dit heeft echter het ontluiken van de natuurbeschermingsgedachte tot gevolg. In deze periode werden de Veereniging Vogelbe scherming en de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten opgericht. Daarna gaat het crescendo met de grote stern. Aantalsontwikke lingen en diverse vogelparadijzen met grote sterns passeren de revue. 'Het prachtig witte verenkleed' wordt gepre senteerd als een ornithologisch gericht tussen- deel, dat de chronologische geschiedenis onder breekt. Het gaat nu om de vogel zelf: eigenschappen, broedgedrag, de keuze van de broedbiotopen, de relatie met andere vogels en nog meer. In 'Tijden van tegenspoed' leren we dat de vette jaren voorbij zijn. Dit hoofdstuk behandelt de periode 1940 tot 1970. De Tweede Wereldoor log had zijn gevolgen - grootschalige eierraperij voor de voedselvoorziening - maar werd gevolgd door een opmerkelijk snel herstel. Dit bleek echter de opmaat voor de volgende catastrofe: de bijna- uitroeiing die de vogel in de jaren vijftig en zes tig in Nederland ten deel viel. Nu lag de oorzaak in de vergiftiging door bestrijdingsmiddelen, die sluipenderwijs hun invloed deden gelden. Weer leidden de gebeurtenissen tot een omslag in het denken over onze omgang met vogels en met de natuur. Tevens kwamen broedgebieden meer en meer onder druk. Op pagina 130 staan hier warempel drie taalfouten: het is 'moeten zij hun vetreserves' in plaats van 'moeten zijn vetreser- ves', 'in gang gezet' in plaats van 'is gang gezet' en 'voor ontsmetting van zaden' in plaats van 'voor ontsmetting zaden'. Dit valt op daar er elders in het boek nauwelijks van dit soort kleine taalzonden staan. De periode 1970 tot heden komt aan de orde in 'Voor verbetering vatbaar'. Wetenschappelijk onderzoek wordt gemeengoed. Men probeert de grote stern te begrijpen en een helpende hand te bieden. 'Natuurontwikkeling' komt in beeld en het begrip natuurcompensatie' wordt geïnstituti onaliseerd. Aan goede bedoelingen geen gebrek. De grote stern herstelde zich in Nederland, aan vankelijk langzaam maar geleidelijk aan toch weer tot aanzienlijke aantallen. 'Overleven' vormt de afsluiting van het boek. Er wordt teruggekeken op tweehonderd jaar geza menlijke geschiedenis van de grote stern en van Nederland. Sinds de 'ontdekking' van de grote stern in Engeland in 1784 en in Nederland in 1840 is er veel gebeurd. Het landschap is totaal veranderd als gevolg van de sterk toegenomen druk van de steeds maar uitdijende bevolking. En hoe gaat het nu met de grote stern? En hoe ziet de toekomst eruit? Hier wordt de balans opgemaakt. Tot slot zijn twee bijlagen opgenomen met de broedplaatsen van de grote stern in Nederland en het aantal broedparen in Nederland en in noord west Europa, gevolgd door een uitgebreid noten apparaat, literatuurlijst, illustratieverantwoor ding en register. Voor de echte vogelliefhebber biedt dit boek, niet het minst door een gedegen literatuuronder zoek, een schat aan informatie over deze fraaie kustvogel. Bovendien kan men, dankzij het uitge breide notenapparaat, gemakkelijk nagaan waar aan een en ander is ontleend, hetgeen bijzonder prettig is bij verder onderzoek naar deze soort. Door het plaatsen van de vogel in een bredere context - veranderend landschap en opkomende natuurbescherming - wint het bovendien veel aan waarde. Jammer dat de schrijfstijl wat stijfjes aandoet en niet echt onderhoudend is. Marc Buise Oud-gezagvoerder koopvaardij en gids in het Verdronken Land van Saeftinge.

Zeeland | 2018 | | pagina 37