ZEEUWSE MEESTERS UIT DE GOUDEN EEUW Katie Heyning, Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw. Een selectie uit de Goedaert Collectie. WBooks, Zwolle 2018. 95 blz., 62 ill in kleur, litera- tuur-overzicht.ISBN 9789462582644. 14,95. Over de Zeeuwse schilders uit de zeventiende eeuw is niet zoveel gepubliceerd. Alleen Laurens Bol (1898-1994) heeft zich speciaal met dit onder werp bezig gehouden, wat tot een aantal interes sante artikelen heeft geleid. Ook het aan hem opgedragen boek "Masters of Middelburg" (1984, dat merkwaardigerwijs door Katie Heyning niet in haar literatuurlijst is opgenomen) bevat een schat aan gegevens, maar daarmee houdt het wel ongeveer op. Het nieuwe boek van Katie Heyning is dan ook een welkome aanvulling op de schaarse lite ratuur. Het is verschenen ter gelegenheid van de tentoonstelling van de Goedaert Collectie, die momenteel in het Stadhuismuseum in Zierikzee wordt gehouden. De Goedaert Collectie is de kunstcollectie van het echtpaar Brigitte en Kees Beaart, dat zich speciaal toelegt op het ontdekken en verzamelen van Zeeuwse kunst uit de zeven tiende eeuw. Aan de naamgever van de collectie, Johannes Goedaert, werden vorig jaar al een ten toonstelling en een publicatie gewijd. Het boek van Heyning bestaat in hoofdzaak uit drie min of meer zelfstandige artikelen, die wel op elkaar aansluiten. Het eerste daarvan heeft dezelfde titel als het boek. De auteur geeft daarin een overzicht van de fijnschilders in die tijd. In tegenstelling tot het toenmalige bloeiende kunstleven in vele Hollandse steden is de oogst in Zeeland betrekkelijk schaars. Alleen in Middel burg was een echt fijnschildersgilde gevestigd, waarbij zich ook wel schilders uit Goes en Zierik zee aansloten. Middelburg was ook de enige stad met een flink aantal schilders, en deed in dit opzicht niet onder voor de Hollandse steden. Toch moesten vele van deze kunstenaars ook opdrach ten van decoratieve aard aannemen om een goed bestaan te verkrijgen. Slechts enkelen waren ook in Holland bekend, zoals Dirk van Delen en Fran cois Rijckhals. Echte kunstverzamelaars waren zeldzaam in de provincie. Alleen van de Goese burgemeester Hieronymus van der Straten is bekend dat hij een collectie had waarop menig museum van nu jaloers zou zijn. In het tweede hoofdstuk: 'Kunst en kunste naars in Zierikzee', wordt het onderzoek toege spitst op deze Zeeuwse stad. Dit hoofdstuk is een bijvangst van het onderzoek dat Heyning deed voor haar vorig jaar verschenen boek 'Turbulente tijden'. Zij toont aan dat de vooraanstaande fami lies van de stad al sinds de zestiende eeuw hun huizen versierden met schilderijen en prenten. De nadruk lag daarbij vaak op de relatie met hun verwanten en de geschiedenis van stad en land: familieportretten en afbeeldingen en kaarten van Zierikzee en Schouwen genoten de voorkeur. Daarnaast waren ook religieuze taferelen in trek, vooral bij het katholieke volksdeel. Helaas zijn de omschrijvingen in de inventarissen meestal nogal summier, zodat we geen goed beeld kunnen krij gen van wat de mensen precies in huis hadden. 118 B o e kb espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 38