Zeeland 27.3 Zeeuwen in Zuid-Afrika Bart de Graaff Op 10 oktober 1946 krijgt Zeeland hoog bezoek. De Zuid-Afrikaanse regeringsleider en Britse veld maarschalk Jan Smuts komt naar Middelburg, de bakermat van zijn familie. Want was Michiel Cor- nelisz., de eerste Smuts die zich aan Kaap de Goede Hoop vestigde, niet afkomstig uit de Zeeuwse hoofdstad? En was hij geen echte 'Zee lander'?1 Nee, blijkt uit recent onderzoek. De wor tels van de familie Smuts liggen niet in deze pro vincie. Maar er zijn genoeg andere belangrijke - en omvangrijke - Zuid-Afrikaanse families die wel degelijk van Zeeuwse afkomst zijn. Het wordt tijd om die in kaart te brengen. In de 20e eeuw is nogal wat onderzoek gedaan naar de Europese herkomst van de blanke bevol king van Zuid-Afrika. En dan met name naar Duitsers en Fransen die zich aan Kaap de Goede Hoop vestigden in de jaren 1652-1795, toen de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) daar het bewind voerde. Een soortgelijke studie naar Nederlanders is tot nog toe echter uitgebleven. Nederlandse historici hebben zich vooral gericht op het tijdperk van de Anglo-Boerenoorlog (1899 1902) en de aanloop daartoe. En onder deze stu dies is nog geen handvol publicaties te vinden waarin de lotgevallen van Nederlanders in Zuid- Afrika centraal staan.2 Logisch, want hun aantal was beperkt. Zelfs in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek (Transvaal), die onder president Paul Kruger gold als 'Hollander bolwerk', maakten Nederlan ders nooit meer dan twee procent van de totale blanke bevolking uit.3 Dat was in de VOC-tijd wel anders. Toen kwam ruim een derde deel van alle Europese vrij burgers (kolonisten) uit Nederland, of tenminste uit Nederlandstalig gebied. Om hoeveel en om welke mensen het ging is nooit systematisch onderzocht. Maar dat kan in de toekomst veran deren want inmiddels is al veel genealogisch voorwerk gedaan. Hier moet in de eerste plaats het First Fifty Years Project van Delia Robertson worden genoemd. En geroemd. Want op de website van Robertsons project zijn duizenden namen en per- soonlijke gegevens van 'vroege Kapenaars' te vinden - niet alleen van vrijburgers en Compag niesdienaren maar ook van inheemse bewoners, van slaven en van vrijzwarten (voormalige sla ven). Daarnaast biedt de site een uitgebreide index op plaatsnamen, waarmee Robertson het mogelijk maakt geboren Nederlanders te trace ren.4 Carte van de Cabo de Bona Esparanca en haer gelegentheyt daar omtrent. Uit: Johan Nieuhof, Gedenkweerdige Brasilisense Zee en Lantreise. (Amsterdam 1682). Vermeldenswaard is hiernaast zeker ook de gedigitaliseerde lijst van VOC-opvarenden van het Nationaal Archief in Den Haag, die niet min der dan 774.200 namen telt en van elke opva rende onder meer de plaats van herkomst geeft. Uit deze lijst blijkt overigens dat meer dan zestig procent van de ruim 28.000 opvarenden wier dienstverband eindigde aan de Kaap, daar niet meer dan een graf vond. In totaal bleef slechts een kleine minderheid van 1.537 VOC-dienaren als vrijburger achter in de kolonie.5 De derde en laatste belangrijke bron voor onderzoek naar Nederlanders in Zuid-Afrika is de lijst die de Middelburgse genealoog Caesar Hulst- aert heeft samengesteld. Het bijzondere aan deze 136 bladzijden lange lijst is dat hierin uitsluitend mensen zijn opgenomen die vanuit Zeeland naar de Kaapkolonie of het latere Zuid-Afrika zijn Zeeuwen in Zuid-Afrika 83

Zeeland | 2018 | | pagina 3