Zeeland 27.3 doen met een redacteur, die de herhalingen schrapte, de vele toevoegingen aan het eind van het handschrift een plaats gaf in de hoofdtekst en alles systematiseerde. Maar ook dan nog zou hij wel een uitgever hebben gevonden voor dit boek, dat te lezen is als een goed onderbouwd manifest voor een Vlissingen dat aan het verdwijnen was, een Vlissingen van solidaire burgers, nu bedreigd door immigranten, geleid door niets dan eigen belang? Waar zo'n redacteur vooral moeite mee zou hebben gehad is het laatste deel van het handschrift (pp. 331-343), een woedende filippica tegen de "haat en nijdt" veroorzaakt doordat "vreemde ingekoomene en by de goede borgery onbekende" lieden steeds meer in de stedelijke ambten, hoog en laag, infiltreerden. Het is een prachtig stuk, dat men in het geschiedenisonder wijs zou willen gebruiken. In het hele handschrift heeft hij zich ingehouden, maar nu gooit hij alles er uit. De bezorgers zijn met veel respect voor het handschrift te werk gegaan. Ze hebben zelfs ruime spaties aangebracht waar Brasser een nieuwe pagina begon, wat misschien niet nodig was. De vele toegevoegde tussenkopjes verge makkelijken het overzicht en zijn onmisbaar, al staan ze nu en dan midden in een zin van de tekst, wat even wennen is. Over sommige punten van de aangebrachte interpunctie valt te twisten, al is er een enkele zin die onvermijdelijk duister lijkt te moeten blijven. De illustraties, de meeste naar oude gravures, zijn welkom en de platte grond van de stad voorin is onmisbaar. De vele voetnoten, meestal identificaties van personen, verduidelijken veel. Voor het overige hebben de bezorgers gekozen voor een glossarium, dat ech ter, zoals de bezorgers zelf in hun inleiding erkennen, niet uitputtend kon zijn, en een regis ter, dat wezenlijk bijdraagt tot de toegankelijk heid van Brassers werk. Het is een prachtboek, mooi van typografie, papier en uiterlijk. Dr. Dirk H.A. Kolff Was hoogleraar Moderne geschiedenis van zuid-Azië, Uni versiteit van Leiden en groeide op in Vlissingen. Francisca van Vloten, De schilders van Domburg. WBooks, Zwolle 2018, 271 afbeeldingen, grotendeels in kleur, index van kunstenaars, literatuurlijst. ISBN 9789462582606. 19,95. Francisca van Vloten heeft al heel wat publicaties over de Domburgse schilders op haar naam staan, meestal uitgegeven in eigen beheer. Dit boek is een buitenbeentje in de reeks, ook al door het kloeke vierkante formaat. Het maakt deel uit van een serie boeken over Nederlandse regionale schildersgemeenschappen van de twintigste eeuw. Eerder verschenen al delen over de schil ders van Laren, Bergen, Groningen ('De Ploeg') en Drenthe. 'De schilders van Domburg' is in de eerste plaats een prentenboek. Door de vormgeving, vierkant formaat, gebonden in hardcover, valt het plezierig open. Net als de andere delen van de serie is het ingedeeld naar onderwerp. Na een algemene historische inleiding volgen: zee en duinen, de Manteling, land en dorp, eilanders, badgasten, stillevens en late grafiek. Daardoor valt er veel te bladeren en te vergelijken. De onderschriften bij de afbeeldingen beperken zich tot enkele zinnen. De plaatjes moeten vooral voor zichzelf spreken. Het gevolg van deze opzet is dat er weinig aandacht is besteed aan de ontwikke ling van de verschillende kunstenaars en van de kunststromingen die toen juist volop in opkomst waren: impressionisme, pointillisme, luminisme, expressionisme en abstractie. Het belang van de Domburgse tentoonstellingen is juist geweest dat ze een goed beeld gaven van de snelle ontwikke lingen die de kunstenaars toen doormaakten. Om een beeld te krijgen van de individuele kunstenaars moet er inderdaad heel wat gebla derd worden. Het uitvoerige register biedt daar de mogelijkheid toe. Het blijkt dat Jan Toorop op niet minder dan 79 bladzijden in het boek wordt genoemd, Mondriaan op 37 en Mies Elout-Drabbe op 44 bladzijden. Een pluspunt van het boek is dat het begrip 'Domburgse schilders' ruim wordt genomen. Er is ook aandacht voor de eerste (Belgische) schilders Boekbesprekingen 121

Zeeland | 2018 | | pagina 41