Zeeland 27.3 de gelijknamige Middelburger die zich in 1784 als vrijburger aan de Kaap vestigde. En boven de ingang van het in 1674 in gebruik genomen Kas teel zijn de wapens van de zes VOC-kamers afge beeld - waaronder dat van de Zeeuwse hoofdstad. Maar dat is het wel zo'n beetje. Natuurlijk, het huidige Zuid-Afrika telt twee dorpen met de naam Middelburg. Maar die zijn in respectievelijk 1852 en 1866 gesticht, lang na afloop van het VOC tijdperk. En bovendien danken ze hun naam slechts aan het feit dat ze, toen ze tot dorp ver klaard werden, ruwweg halfpad tussen reeds bestaande (en belangrijker) dorpen of steden lagen.17 Het enige dorp dat wél een Zeeuwse con nectie heeft is, verrassend genoeg, het ruim vier duizend zielen tellende Reivilo in de provincie Noord-Kaap. De nederzetting, die oorspronkelijk Klein Boetsap heette, werd in 1918 hernoemd naar de toenmalige dominee Olivier - maar dan achterstevoren gespeld. Of de predikant zelf met Ol.lVIER Wapen van de Zuid-Afrikaanse familie Olivier. Uit: C, Pama, Die groot Afrikaanse familienaamboek (Kaapstad 1983). deze merkwaardige dorpsnaam op de proppen kwam of dat zijn gemeenteleden hiervoor verant woordelijk waren vertelt het verhaal niet.18 Wat in het kader van dit artikel echter interessant is om te weten, is dat de stamvaders van de Zuid-Afri kaanse familie Olivier twee broers uit Ouwerkerk op Duiveland waren: Ockert en Hendrik, die in 1667 in de Kaapkolonie arriveerden. Ockert kreeg veertien kinderen, zijn broer Hendrik negen. Van daag de dag is Olivier een van de meest voorko mende Europese familienamen in Zuid-Afrika. De schattingen lopen uiteen, maar zeker is dat het aantal Oliviers in de tienduizenden loopt. En alle- maal stammen ze af van Ockert of Hendrik Oli ver. Van de broers uit Ouwerkerk. In iets mindere mate geldt hetzelfde voor de familie Van den Berg. Veruit de meeste Zuid-Afrikanen met deze naam stammen af van de beruchte Jacobus van den Berg uit Breskens, die keer op keer in de archieven van de vroege Kaap opduikt als wan betaler, vechtersbaas en messentrekker.19 Een flink aantal Zuid-Afrikaanse families, waarvan de hierboven genoemde twee de meest omvangrijke zijn, heeft Zeeuwse stamouders die in de 17e en 18e naar de Kaap gingen. Dat is de erfenis van Zeeland in Zuid-Afrika. Onzichtbaar maar onmiskenbaar. Smuts Jan Smuts. Op: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_ Smuts_1947.jpg, benaderd 15-8-2018. Overigens mogen lang niet alle kolonisten die in het VOC-tijdperk vanuit Zeeland naar de Kaap trokken tot dit Zeeuws immaterieel cultureel erf goed worden gerekend. Want Middelburg was een belangrijke plaats voor de VOC. Alleen in Amsterdam werden meer schepen gebouwd voor de reizen naar en van de Oost. Het is dan ook leeuwen in Zuid-Afrika 87

Zeeland | 2018 | | pagina 7