ten wel bepaalde redenen om niet al te zeer ver ontrust te zijn. De verdediging op en langs de Westerschelde was in principe op orde en aan de oostkant kon men zich beschermd wanen zolang de vestingen en inundaties in het westen van Brabant nog in Staatse handen waren. Dus ook van die kant ervoer men wellicht geen directe bedreiging. En misschien verwachtte of hoopte men dat het net zo zou gaan als in 1793 toen de Fransen ook al een groot deel van Brabant ver overd hadden, maar zich later weer hadden moe ten terugtrekken. En ook eerder al was er iets dergelijks gebeurd: in 1747 waren de Fransen Brabant binnengevallen, maar het jaar daarop werd er vrede gesloten en vertrokken zij weer, en in het rampjaar 1672 hadden ze een nog veel gro ter deel van de Republiek bezet, een bezetting die bovendien langer duurde. Maar ook toen was er een keer ten goede geweest. De zeer alarmerende berichten aan het eind van de maand uit Holland en Utrecht brachten op slag verandering in de agenda van de Statenver gadering en de commandanten van leger en vloot werd gevraagd rapport uit te brengen over de sterkte van de strijdkrachten. Hun reacties lieten aan duidelijkheid niets te wensen over, naar hier voor bleek. Dus restte in redelijkheid maar één optie: zo goed mogelijke voorwaarden van over gave zien te bereiken. Daar hebben de onderhan delaars hun best voor gedaan. Zo mocht het oude bestuur blijven, maar een paar dagen later al werd ook in Middelburg een vrijheidsboom opge richt (afbeelding voorzijde)... De Zeeuwse onder handelaars zullen daarbij wel niet van de partij geweest zijn. Zeeland', toegangsnr. 2, inv. nr. 3518: 'La cause que je defends est celle de la Liberté, elle ne vous est point étrangère, bientöt nos interets seront les mêmes.' (p. 96) 8 Ibid. p. 96 e.v. met de volledige tekst van de som matie en van het manifest. 9 Jeanine Dekker, 'Politieke verhoudingen'. In: Paul Brusse en Jeanine Dekker (red.), Geschiedenis van Zeeland, deel III, 1700-1850. Utrecht (z.j.), p.192. 10 Deze brieven zijn geschonken aan het Zeeuws Archief. 11 Pierre Frangois Joseph Durutte: https:// en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Frangois_Joseph_ Durutte, (benaderd 9-11-2018) 12 Na de stichting van de republiek begonnen de Fran sen een nieuwe jaartelling. De revolutie had een nieuwe orde gecreëerd en het verleden vond men er kennelijk niet meer bij horen. Pluvios, of beter plu- viöse, betekent regenmaand. 13 Getranscribeerd volgens de kritisch-normalise- rende methode zoals toegepast door de werkgroep Paleografie in Zeeland (PaiZ), die werkzaam is voor het Zeeuws Archief. Zie: http://www.zeeuwsar- chief.nl/onderzoek-doen/werkgroep-paleografie- zeeland, (benaderd 9-11-2018) 14 Garnier, brigadegeneraal, commandant van de Franse troepen in Zeeland. Bron: 'Vergadering van de provisionele repraesentaten van het volk van Holland', maandag den 2 maart 1795 p. 13. 15 Vincent A.J. Klooster en Dirk H.A. Kolff (red.), 'Driftig van spraak, levendig van gang, herinneringen van mari neofficier D.H. Kolff (1761-1835)'. Zutphen 2011, p. 27. 16 Aide-de-camp van generaal Garnier. Bron: 'Vergadering van de provisionele repraesentaten van het volk van Hol land', maandag den 2 maart 1795, p. 14. Noten 1 Met dank aan Ad Berends voor zijn waardevolle bijdrage aan dit artikel. 2 R.B. Prud'homme van Reine, 'Jan Hendrik van Kinsbergen 1735-1819, admiraal en filantroop'. Amsterdam 1990. 3 Ibid. p. 318. 4 Ibid. p. 318. 5 Ibid. p. 327. 6 Jan Buisman, 'Duizend jaar weer, wind en water in de Lage landen', deel 6 (1750-1800). Franeker (2015), p. 831. 7 Zeeuws Archief, 'Gedrukte notulen van de Staten 154 Zeeland 1 795: ijs en capitulati

Zeeland | 2018 | | pagina 30