't Is vol van schatten hier Kosmografie in dichtvorm Uit de verzamelingen van het Genootschap Paul Aarssen In de collectie boeken van het Zeeuws Genoot schap is een kleine atlas uit 1585 aanwezig die gemaakt is naar het voorbeeld van de grote Theat- rum Orbis Terrarum van Ortelius. Deze atlas is voor Zeeland interessant door de bijdrage van Hugo Favolius (1523 -1585). Onder het motto Cosmo- graphia in Carmine maakte hij bij elke kaart een beschrijving in dichtvorm. Favolius was op 12 augustus 1523 in Middelburg geboren. Zijn vader, Francisco, een Italiaans edelman uit Pisa, was fac teur (een contactpersoon/administrateur) voor de kooplieden uit Florence en Genua. Hij was gehuwd met een Zeeuwse. Hugo vertrok na zijn eerste onderwijs in Middel burg naar Padua, waar hij geneeskunde stu deerde. Na zijn studie maakte hij kennis met een oud-klasgenoot uit Middelburg, die behoorde tot een gezantschap dat door Keizer Karel V naar Sultan Suleiman II in Constantinopel was gezon den. Hugo sloot zich bij het gezelschap aan. Na hun missie reisde hij via Griekenland terug naar Middelburg en vestigde zich kort daarna in Ant werpen, waar hij in 1565 aangesteld werd als stadsgeneesheer. Korte tijd, van 1574 tot 1576, was hij proeflezer in de drukkerij van Christoffel Plantijn, met wie hij ook bevriend was. Ook de kaartmaker Goliath hoorde bij zijn vrienden kring. In diens album amicorum schreef hij een gedicht. Hij overleed op 10 augustus 1585. Op zijn sterfbed schreef hij zelf het grafschrift voor zijn grafsteen in de O.L. Vrouwekerk van Antwerpen. In 1608 woonden nog mensen met dezelfde fami lienaam in Middelburg. Al tijdens zijn studie bleek zijn grote belang stelling voor de klassieke dichtkunst. Die was onder invloed van het opkomend humanisme erg populair geworden, vooral in de gestudeerde bovenlaag van de maatschappij. Hij schreef veel lofdichten in het Latijn en verhalende toelichtin gen op prenten en kaarten. Ook zijn reis naar Constantinopel verwoordde hij in een lang gedicht, Hoedoporici Byzantii (Leuven 1563). In 1572 schreef hij uitvoerig over de veldslag tegen de Turken: De classica ad Naupactum contra Turcks Victoria. Theatri orbis Dit Theatri orbis terrarum enchiridon begint met een wereldkaart, waarna 83 kaarten van de Nederlandse provincies en de landen van Europa volgen. Favolius voegt bij elke kaart een Latijnse beschrijving. In het hoofdstuk over Zeeland schrijft hij over een prachtige buitenplaats op Walcheren, met vijvers en fonteinen en dicht bij de duinen gelegen. P.J. Meertens suggereert in zijn Letterkundig leven dat hier mogelijk West- hove bedoeld is. Ook andere plaatsen worden door hem kort beschreven, zoals Veere, Middelburg en Arnemuiden. Hij draagt volgens in de voorrede het boek op aan het stadsbestuur van Antwerpen. Zo'n opdracht gebeurde vaker, in de hoop daar wat voor terug te krijgen. De schepenen zijn verguld met de opdracht en het voor de stadslibrije geschonken boek. Zij vereren Favolius 'met eenen cop [coupe] van hondert rinsguldens met stadt- 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2018 | | pagina 31