acht genomen worden, wat er op wijst dat de poli tierechtbank impliciet rekening houdt met de pre caire sociaaleconomische situatie waarin de bevolking zich tijdens de Eerste Wereldoorlog bevindt. In Het Land van Beveren, driemaandelijks heem kundig tijdschrift (2018,2) behandelt R. Willems het leven van een Beverse missionaris: Pater Canisius, de broussetrapper. Tijdens het interbel lum kende de missionering in België een grote belangstelling. Naast de prioriteit van de kerste ning was het brengen van onderwijs en zieken zorg een opdracht. Een belangrijke ijveraar voor geloof en ont wikkeling is de Beverenaar Emiel de Winter geweest. Na een godvruchtige opvoeding werd Emiel de Winter in 1918 tot priester gewijd onder zijn kloosternaam Pater Canisius. Hij is ingetre den in de orde van de Minderbroeders, bij de gewone man bekend als de 'bruine paters'. In 1922 is pater Canisius op zijn verzoek uitgezon den naar Congo. Alleen de reis was in die tijd al een hele onderneming, over het leren van de taal en aanpassen aan klimaat en omgeving werd niet eens gesproken. Enkele jaren later werd vanuit het moederklooster in België besloten dat nieuwe missieposten moesten worden gesticht. Pater Canisius maakte een verkenningsreis door het aangegeven gebied en stelde vast dat de meeste dorpen al door protestantse zendelingen waren 'bezet'. Hij ging onmiddellijk de wedloop met de protestanten aan, blijkbaar met groot succes, want na zes jaar hadden de Minderbroeders al drie missieposten gesticht: Kilwa, Lukonzolwa en Dubië, alle in de streek van het Moëromeer. Cani- sius werd reizend missionaris, bezocht scholen en ziekenhuizen en bediende kerken en kapellen. Duizenden kilometers heeft hij per fiets en holle boomstam afgelegd, dikwijls bedreigd door wilde dieren of vijanden,maar altijd wist hij de dans te ontspringen. De pater kreeg van zijn confraters de bijnaam de broussetrapper. Hij heeft 54 jaar van zijn leven in Congo doorgebracht en is in 1982 op het kloosterkerkhof te Leuven begraven. 162 Aanwinsten

Zeeland | 2018 | | pagina 38