OM1 B.K.Vy GERRIT PIETER ROOS ZL ÜÖr AI - Boekbesprekingen L.F. van Driel, Omtrent Gerrit Pieter Roos. Uitgave van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen in de serie Bijdragen tot de geschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen nr 46, Aardenburg 2018 ISSN- EAN1381-9542, 19,50. Omtrent Gerrit Pieter Roos. Dat is de titel van het nieuwe boek van Lo van Driel. Hij verhaalt de levensgeschiedenis van Gerrit Roos (Aardenburg 1822 - Croix 1905). Deze man, werkzaam op een notariskantoor, ambtenaar ter secretarie, stadsarchivaris van Aardenburg, boekhandelaar en dichter, had wellicht niet de statuur van zijn vriend en collega J.H. van Dale. Een boeiend leven had hij wel. Van Driel ontdekte de man toen hij gegevens verzamelde voor zijn biografie over Van Dale. Met Van Dale en Jobse, onderwijzers van beroep, richtte Roos de almanak Cadsandria op. Literair en historisch geëngageerde jonge mannen waren ze. Jobse en Roos schreven gedichten en Van Dale vooral historische verhalen. Zij waren idealisti sche en artistieke lui uit de middenklasse, in de richting van een sociaaleconomische emancipatie. Van de drie had Van Dale in tegenstelling tot beide anderen eigenlijk maar een saai leven. Jobse vertrok naar Noord-Amerika om daar te vergeten dat hij in Sint Anna ter Muiden iets teveel belangstelling had gekoesterd voor zijn vrouwelijke leerlingen. Roos, een impulsieve man, emigreerde naar Roeselare en kwam ten slotte in Noord-Frankrijk terecht. De rustige, bedachtzame Van Dale bleef in Sluis onderwijzer met een vaste aanstelling en een goed salaris, waar hij een monument voor zichzelf oprichtte, het eerste woordenboek der Nederlandse taal. Net als Van Dale in Sluis, bekleedde Roos het ambt van gemeentearchivaris in Aardenburg. Dat was een overeenkomst tussen deze twee. Het karak terverschil tussen beiden komt mooi tot uiting in hun werk. Betrekkelijk droog, taalkundig pio nierswerk van Van Dale tegenover het onvoor stelbare dichtwerk van Roos. Dat is misschien geen topliteratuur maar ook geen plompe rijmela rij. Het is vaak aandoenlijk persoonlijk. De compositie van Van Driel is veel meer dan een biografie. Voor een echte biografie bleek er echter te weinig materiaal over Roos aanwezig te zijn. Vandaar dat Van Driel zijn studie uitbreidde tot een negentiende-eeuwse geschiedschrijving van West-Zeeuws-Vlaanderen, met Aardenburg in het centrum van de belangstelling. Er is natuurlijk al het nodige over dit deel van Zeeland gepubliceerd, met name over de landbouw en daarmee samenhangend tot op zekere hoogte over de economie, maar in dit boek kijken we als het ware over de schouder van Roos mee naar de sociale gelaagdheid van de samenleving, het eco nomisch perspectief en de cultuur in Aardenburg. De door Van Driel geschreven boeken over Van Dale en nu dus over Roos leggen de tot dusverre nauwelijks ontgonnen geschiedenis van de negentiende eeuw in West-Zeeuws-Vlaanderen bloot en zijn daardoor een belangrijke bron voor de kennis van dit gebied. Van Driel begint zijn boek met een schets over de jonge Roos. Na zijn schoolopleiding, volgde hij misschien tijdelijk een opleiding tot onderwijzer, maar bewijzen dat hij als zodanig werkzaam is V- c y.f-C;. A - ff-*.* Boekbesprekingen

Zeeland | 2018 | | pagina 39