Zeeland 27.4 'Op de bres voor de Zeeuwse zes', een Zeeuws vlinderbeschermingsproject (2013-2018) Hans Eckhardt Er waren en zijn zorgen over de vlinderstand in Zeeland. Reden voor Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland om op 1 maart 2013 een vijfjarig vlinder- beschermingsproject te starten onder de naam: 'Op de bres voor de Zeeuwse zes.' In dit artikel wordt summier ingegaan op de keuze van de soorten, de projectstructuur en de werkwijze en uiteraard ook - uitgebreider - op de resultaten. De Zeeuwse resultaten worden vergeleken met de landelijke ontwikkelingen. Van de zes soorten worden deter- minatiekenmerken gegeven en de biotoop beschre ven. Tot slot wordt ingegaan op het belang van het beheer van een gebied om te komen tot een vlin- derrijkere provincie. Het vlinderbeschermingsproject Directe aanleiding voor het project was de schrik barende achteruitgang van de argusvlinder. In de jaren negentig van de vorige eeuw was deze soort in Nederland een algemeen voorkomende soort. Inmiddels is 98% van de Nederlandse populatie verdwenen. In Zeeland werd anno 2013 een waarneming van de argusvlinder aangeduid als een 'opmerkelijkheid'. Toen bij de voorbereiding van het projectplan een lijstje werd gemaakt van soorten die aan dacht vroegen, werden de zes hier besproken soorten uitgekozen op basis van de volgende cri teria: aanwezigheid in Zeeland, achteruitgang van het Zeeuwse bestand, landelijke zeldzaam heid (Rode lijst-soorten), diversiteit in biotopen, variatie in mogelijke (project)acties en bekend heid van de soort bij een breed publiek. Het wer den: de argusvlinder (Lasiommata megera), het bruin blauwtje (Aricia agestis), de grote vos (Nymphalis polychloros), de heivlinder (Hippar- chia semele), de kleine parelmoervlinder (Issoria lathonia) en de koninginnenpage (Papilio machaon). Het is duidelijk dat een soort als de koninginnenpage bij een breed publiek aanspre- kender is dan het bruin blauwtje. Daarentegen is dit blauwtje een soort die het in Zeeland juist goed doet en hier ook veel voorkomt, maar lande lijk gezien staat de soort op de Rode lijst. Heivlin der en kleine parelmoervlinder zijn soorten die in Zeeland nagenoeg uitsluitend voorkomen in het open duingebied, een biotoop die de laatste jaren door verstruweling en vergrassing sterk onder druk staat. En tot slot de grote vos: vermoed werd dat deze soort, die in Nederland slechts af en toe als zwerver wordt gezien, alleen in Zeeland een kleine vaste populatie heeft en zich hier ook voortplant. Koninginnenpage Deze zes soorten werden gedurende de pro jectperiode intensief gevolgd door middel van tel lingen en specifieke excursies. Het project startte met het uitbrengen van een actieplan, waarvoor een financiële bijdrage werd ontvangen van De Vlinderstichting. De projectorganisatie bestond uit een algeheel coördinator en zes zogenaamde soortentrekkers: Angelique Belfroid (argusvlinder), André Hanne- wijk (bruin blauwtje), Jan Goedbloed (grote vos), Anton Baaijens (heivlinder en kleine parelmoer vlinder) en Joop Bakker (koninginnenpage), allen lid van de Zeeuwse Vlinder- en Libellenwerk- groep. Projectcoördinator: Hans Eckhardt. Hoe ging het met de vlinders gedurende de pro jectperiode? Koninginnenpage De koninginnenpage is een grote gele vlinder met wat zwarte vlekken, een serie blauwe vlekken langs de vleugelranden, twee rode oogvlekken op De Zeeuwse Zes 127

Zeeland | 2018 | | pagina 3