Zeeland 27.4 Bruin blauwtje, vlekkenpatroon ondervleugels keer twee keer per jaar werd gemaaid, bleek de situatie voor het bruin blauwtje veel gunstiger te zijn geworden. In 2016 waren bruin blauwtjes weer op bijna de helft van de bloemdijken aanwe zig. Het Zeeuwse beeld is overigens enigszins afwijkend van het landelijke beeld: De landelijke trend 1990-2017 is licht negatief, waarbij de soort in de duinen iets achteruit gaat, maar in het bin nenland juist vooruit. Kleine parelmoervlinder Parelmoervlinders zijn lastig van elkaar te onder scheiden, maar gelukkig gaat het in de Zeeuwse duinen eigenlijk altijd om de kleine parelmoer vlinder, die een stuk kleiner is dan de heivlinder. Opvallend kenmerk van de kleine parelmoervlin der zijn de grote parelmoer 'spiegels' die de hele onderkant van de achtervleugels bedekken. De bovenkant van de vleugels is oranje (de domi nante kleur van alle parelmoervlinders) met een zwart stippenpatroon. De kleine parelmoervlinder komt in Zeeland uitsluitend in het duingebied voor, maar alleen daar waar ook duinviooltjes - zijn waardplant - voorkomen. De populaties zijn klein en kwets baar. Veel waarnemingen betroffen één vlinder; alleen in de belangrijke leefgebieden Oranjezon en het Zeepe werden meerdere exemplaren tege lijk geteld; de populaties zijn daar door aangepast beheer stabiel. In het duingebied aan de zuid- De Zeeuwse Zes 129 Boomblauwtje I carusblauwtje, vlekkenpatroon ondervleugels meer dan de helft van de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland, waar ze eerder als gevolg van verruiging en vergrassing nagenoeg verdwenen waren. Het bruin blauwtje is een goed voorbeeld van een vlinder die volop heeft geprofiteerd van de aanpassingen van het beheer. Het leek er op dat op de dijken in de Zak van Zuid-Beveland het bruin blauwtje bijna verdwenen was omdat door een teveel aan stikstof het gras uitbundig was gegroeid en er verruiging optrad. Op plaatsen met betreding en op dijken waar in plaats van één

Zeeland | 2018 | | pagina 5