westkust van Walcheren lijkt, als gevolg van ver- struweling, de hele populatie te zijn verdwenen. Ook landelijk gezien komt de kleine parel moervlinder voornamelijk voor in de duinen, waar hij het moeilijk heeft. De uitbreiding van de soort naar het binnenland compenseert het ver lies in de duinen niet, waardoor de landelijke trend 1990-2017 negatief is. Schrale gebieden zijn gunstig voor de kleine parelmoervlinder. Waar de duinen vol duinriet door begrazing steeds opener werden, bijvoor beeld in de Kop van Schouwen, ontstond een gro tere biodiversiteit. Open duinen, waar duinviool tjes bloeien, de waardplant van de rupsen, zijn immers cruciaal voor de kleine parelmoervlinder. Opmerkelijk is dat de geschikte open plekken in het duin niet altijd het gevolg hoeven te zijn van hierop gericht beheer; ook verstoring door menselijke betreding zorgt voor opengetrapt zand met veel viooltjes, zoals aan de rand van de Zee- peduinen in Haamstede. In duinen waar open stukken (en dus ook de duinviooltjes) nagenoeg verdwenen zijn, zoals door de vorming van een dicht duindoornstruweel bij Valkenisse, ooit de beste vliegplaats in Zeeland, zie je sinds een aan tal jaren nog slechts een enkele tot geen parel moervlinders meer. Heivlinder De vrij grote heivlinder is, mits je hem tijdig te zien krijgt, redelijk goed te determineren. Hij zit altijd met de vleugels dichtgeklapt en zolang de bovenvleugel nog zichtbaar is, is de vuilgele vlek met een zwart 'oog' in de punt van de vleugel een goed kenmerk. Schuift hij de bovenvleugels onder de ondervleugels (anders dan bij de argusvlinder geheel zonder 'ogen'), dan resteert slechts de per fecte schutkleur. Heivlinder, zit altijd met dichtgeklapte vleugels De situatie van de heivlinder is vergelijkbaar met die van de kleine parelmoervlinder. De hei vlinder is minder kwetsbaar dan de kleine parel moervlinder, omdat voor de heivlinder meerdere soorten waardplanten ter beschikking staan. In Zeeland komt de heivlinder voor in het hele duin gebied (zowel in de zeereep als in de oudere bin- nenduinen) ten noorden van Westerschelde. Het voorkomen van de heivlinder bleef in de project periode stabiel; de gevoeligheid voor weersom standigheden is echter groot. De landelijke trend voor de heivlinder is nega tief. 2017 was een dramatisch jaar, waarin de populatiegrootte nog slechts 10% bedroeg van die van in het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw. De heivlinder gedijt in open zandige duinen, doorgaans duinen met veel dynamiek, waar de wind vrij spel heeft en het zand verstuift. Er lig gen veel parallellen met de kleine parelmoervlin der, zodat beide duinvlindersoorten van een Kleine parelmoervlinder, bovenzijde Kleine parelmoervlinder, met parelmoer vlekken op de achtervleugels 130 De Zeeuwse Zes

Zeeland | 2018 | | pagina 6