Zeeland 27.4 Heivlinder, op duinpad perfecte schutkleur met ingeschoven bovenvleugels zelfde type beheer kunnen profiteren. Qua waardplant is de heivlinder iets minder kieskeu rig dan de parelmoervlinder. De rupsen leven op diverse grassoorten, zoals bijvoorbeeld duin- zwenkgras in de zeereep en buntgras in de oudere binnenduinen. Uiteraard moeten in het gebied (of op vliegafstand buiten deze gebieden) voldoende nectarplanten (of boomsappen) voor de vlinders aanwezig zijn. De blauwe zeedistel is een geliefde nectarproducent. Argusvlinder De argusvlinder is vernoemd naar de Griekse mythologische reus met zijn honderd ogen. Zoveel ogen heeft de argusvlinder niet (de hon derd ogen van Argus zijn voorbehouden aan de koningspauw). Al tellend komen we op beide zij den van de vleugels niet verder dan 24 ogen, waarbij de onderste min of meer dubbel is. De grootste en meest opvallende ogen bevinden zich aan weerszijden in de bovenhoek van de voor vleugel. De argusvlinder - in Zeeland een bewoner van dijken - waarvan de afgelopen tien jaren de stand zowel landelijk als in Zeeland gedecimeerd was, heeft zich niet echt hersteld. Een aanvanke lijke opsteker was de ontdekking van een argus- vlinderbolwerk bij het oude sluizencomplex van Hansweert: met 106 exemplaren in 2014 en 79 in 2015 ook landelijk gezien een toplocatie. De zor gen over het beheer van het gebied zijn groot want in 2017 werden nog slechts 15 exemplaren geteld. Met de gemeente Reimerswaal, maar ook met Waterschap Scheldestromen - een voorgenomen dijkverzwaring betreft een deel van het argus- vlinderbolwerk - zal ook na afloop van het pro Argusvlinder, mannetje Argusvlinder, vrouwtje ject overlegd worden over het beheer van het genoemde terrein. Terwijl de achteruitgang van de argusvlinder in Zeeland al fors was, vertoont het landelijke beeld helemaal een desastreuze achteruitgang. In 2017 was landelijk nog slechts 2% van de popula tie uit 1992 aanwezig. Op de zandgronden van Oost-Nederland wordt de argusvlinder niet meer Sluizencomplex Hansweert, met een van de grootste argus- vlinderpopulaties in Nederland De Zeeuwse Zes 131

Zeeland | 2018 | | pagina 7