gezien; in het westen van het land houdt de vlin der stand, maar in zeer lage aantallen. Een com binatie van factoren lijkt de oorzaak, maar er is veel onduidelijk. De Vlinderstichting heeft een landelijke werkgroep opgericht, waarin de Vlin der- en Libellenwerkgroep Zeeland participeert. De Vlinderstichting werkt samen met internatio nale partners, want de achteruitgang van de argusvlinder beperkt zich niet tot Nederland. die (gelukkig weer) in grote aantallen (ook in tui nen) te zien is. Maar groot en klein zijn relatieve begrippen in de natuur, dus wordt het weer tellen, in dit geval de vlekken op de bovenzijde van de voorvleugel. Als je de vlekken aan de rand van de vleugels niet meetelt kom je bij de kleine vos op Kleine vos met drie vlekken in het middenvlak Argusvlinder, opwarmend op een betonnen trap De argusvlinder is een warmteminnende soort en kleine variaties in het microklimaat kunnen bepalend zijn voor een wel of niet succesvolle voortplanting. Verticale structuren waartegen waardplanten groeien kunnen net de extra warmte veroorzaken die de (dan halfvolwassen) rupsen de winter door helpen. Zo kan het zijn dat het kaal maaien van een gebied tot tegen de ver ticale structuren er toe leidt dat nagenoeg alle rupsen in de winter sterven, terwijl een maaibe- heer waarbij tegen muren, hekken en bankjes wat grassen behouden blijven ervoor zorgt dat de rupsen na de winter kunnen doorgroeien om in het voorjaar te verpoppen en te zorgen voor de voorjaarsgeneratie. Ook volwassen vlinders zoeken graag wat extra warme plekken op in de bloemrijke graslan den waarin ze leven: kale stukjes grond, bijv. molshopen, platgetreden paden en betonnen trap jes. Uiteraard geldt ook hier weer dat er vol doende nectarplanten moeten zijn voor de vol wassen vlinders, maar de argusvlinder blijkt daarbij niet kieskeurig. Grote vos Tot slot de grote vos. Het is een zeldzaamheid om er een tegen te komen. Hij lijkt op de kleine vos drie zwarte vlekken in het rode middenvlak (een grote en twee kleinere). De grote vos heeft daar vier vlekken. Zodra de vlinder dichtgeklapt zit valt op dat de onderkant van de achtervleugel van de grote vos een stuk lichter is dan die van de kleine vos. Grote vos op molshoop De grote vos - een soort die zich thuis voelt in open bossen met een voorkeur voor wilg en iep - is een zeldzame vlinder die met acuut uitsterven wordt bedreigd. Aan het begin van de projectpe riode was er tussen Dishoek en Valkenisse (sinds 2004) een kleine populatie aanwezig, die in het invasiejaar 2014 werd versterkt, toen er in heel Zeeland wel 50 exemplaren werden waargeno men, waarvan 40 bij Dishoek. Naast het aantal waarnemingen is het zeker zo interessant om te weten te komen hoeveel exemplaren er in een 132 De Zeeuwse Ze:

Zeeland | 2018 | | pagina 8