Zeeland 28.1 De bijzondere vriendschap tussen de familie Roosevelt en de Nederlandse koninklijke familie Anya Luscombe De Amerikaanse president (1933-1945) Franklin Delano Roosevelt was erg trots op zijn Nederlandse (Zeeuwse!) afkomst en koesterde zijn relatie met het Nederlandse koningshuis. Zijn vrouw Eleanor Roosevelt, voorvechtster van de mensenrechten, ontwikkelde een bijzondere band met koningin Juliana: een relatie die doet denken aan die van een wijze tante en een leergierig jong nichtje. Ook bezocht ze Nederland een aantal keer. Haar oom, president Theodore Roosevelt, had in 1910 al een bezoek gebracht aan Nederland en werd toentertijd overal als een beroemde held ontvangen. Het wordt nu over het algemeen aangenomen dat, omstreeks 1649, ene Claes Martenzen van Rosenvelt vanuit het gebied in de omgeving van Oud-Vossemeer op Tholen naar Amerika emigreerde met zijn vrouw Jannetje Samuels.1 Deze Claes kocht een stuk land in het gebied dat tegenwoordig Manhattan heet en het echtpaar kreeg een zoon, Nicholaas. Nicholaas had meerdere kinderen, waaronder zoons Jacobus en Johannes. Franklin Delano Roosevelt stamt af van de lijn Jacobus en Theodore en Eleanor Roosevelt stammen af van de lijn Johannes. Eleanor was het nichtje van Theodore; zij was namelijk de dochter van Elliott Roosevelt, de charmante broer van Theodore die helaas vaak depressief was en op jonge leeftijd stierf aan de gevolgen van alcoholisme. In 1910 bracht Theodore, die een jaar daarvoor het presidentschap had overgedragen aan William Howard Taft, een uitgebreid bezoek aan Nederland. Hij had eigenlijk alleen naar Engeland willen reizen om daar een lezing te geven aan de universiteit van Oxford, maar toen Frankrijk dat hoorde werd hij ook uitgenodigd om daar te komen spreken. Daarna volgden de uitnodigingen Het van 1767 tot 1771 gebouwde ambachtsherenhuis te Oud Vossemeer werd later gemeentehuis en herbergt sinds 2016 het Roosevelt Informatie Centrum. Bijzondere vriendschap Roosevelt en Oranje 15

Zeeland | 2019 | | pagina 17