ROOSEVELT van andere landen, waaronder Nederland, met de uitdrukkelijke boodschap dat die landen zich geschoffeerd zouden voelen als de voormalige president niet ook hun land zou aandoen.2 Theodore Roosevelt bezocht o.a. Den Haag, Amsterdam, Leiden en Delft. Een stukje uit de Nieuwe Tilburgsche Courant van 30 april 1910 geeft de ontvangst van de beroemde staatsman weer als hij voor het eerst in "Holland" arriveert: Men meldt uit Roosendaal: De trein, waarin de heer Roosevelt uit Brussel gistermorgen arriveerde, kwam eenige minuten voor den vastgestelden tijd te Roosendaal binnen. Bij aankomst begaf zich de Amerikaansche gezant, vergezeld van zijn seretaris, zich naar het salonrijtuig, waarbinnen de begroeting plaats vond. Het perron was geheel afgezet, niemand had toegang; alleen werd aan eenige fotografen vergund eene opname te maken. Na de begroeting werd het salonrijtuig van den Belgischen trein afgehaakt, en voorgereden naar het perron, waar de extra- trein naar Arnhem gereed stond. Het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, werd toen in de gelegenheid gesteld bij den trein te komen en hief denderende hoera's aan. Roosevelt, die met zijn vrouw voor de ruiten stond, dankte met eenige welwillende gebaren voor deze huldebetuiging. Verschillende fotografische opname werden toen gedaan. Roosevelt bleef met den gezant, beiden staande voor de ramen, in gesprek, tot de trein te 10.6 vertrok. Vanaf Roosendaal ging de trein naar Den Bosch en daarna Arnhem, waar Roosevelt per auto werd opgehaald om naar Paleis het Loo te gaan voor een ontmoeting met koningin Wil- helmina en prins Hendrik. Volgens schrijver Jac Geurts verliep het bezoek van Theodore Roose velt aan koningin Wilhelmina niet op rolletjes. Terwijl de kranten spraken over een plezierige ontmoeting, schreef Roosevelt zelf in een brief aan zijn vriend Trevelyan: Ik denk dat we ons haar hadden voorgesteld als zijnde erg aantrekkelijk, lief en beschaafd. Maar ze was ontzettend onaantrekkelijk en gewoontjes, en duidelijk zowel verwaand als slecht gehumeurd. Verder was ze niet alleen gewoontjes, maar ordinair. Ze was een echte kleine Nederlandse burgerlijke vrouw, ongelooflijk onder de indruk van het aanzien van haar functie en ze nam niet alleen haarzelf erg serieus vanuit maatschappelijk oogpunt, maar was er ook vast van overtuigd dat ze staatsrechtelijk evenzo belangrijk was. 3 Amerikaanse en Nederlandse journalisten deden uitgebreid verslag van het meerdaagse bezoek, maar de enige journalist die overal mee mocht met de presidentiële trein was M.J. Brusse van de Nieuwe Rotterdamse Courant, die een jaar later een boekje over de reis schreef, uitgegeven door de Holland-Amerika lijn. Op pagina 62 van dat boekje is een tekening te zien van het wapenschild van de Roosevelts dat hangt in het ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer. WITH THROUGH HOLLAND by /A. J. BRUSSE illustrated w itk pen and ink sketches by J.G. VELDHEER. PUBLISHED BY THE HOLLAND AMERICA LINE Ontdekkingsreiziger, antropoloog en journa list Hendrik de Leeuw bezocht Oud-Vossemeer in 1938, op aanbeveling van een officier op het schip waarmee hij van Amerika naar Holland voer. Vanwege de link met de familie Roosevelt was Oud-Vossemeer 'een plek die in de toekomst meer Amerikaanse touristen zal aantrekken dan welk andere plek in Nederland. het zal Neder lands grootste magneet worden", voorspelde offi cier Couvée. De Leeuw was niet erg onder de in druk; hij beschreef het dorpje op Tholen als 'een slaperig, beschimmeld plaatsje dat er ongetwijfeld precies hetzelfde uitziet als eeuwen geleden.4 16 Bijzondere vriendschap Roosevelt en Oranj

Zeeland | 2019 | | pagina 18