KNICKERBOCKER Zeeland 28.1 Tweede Wereldoorlog Franklin Roosevelt was altijd erg geïnteres seerd in genealogie en leek vooral gefascineerd door de Nederlandse afkomst van zijn voorva deren. Een tikkeltje vreemd aangezien hij ook Engelse en Franse voorvaderen had. In een opstel voor zijn studie aan de Harvard University besloot hij zijn Nederlandse familiegeschiede nis aan te halen. Op de eerste pagina van zijn 58-pagina lange handgeschreven opstel beargu menteert FDR dat de Roosevelts 'hebben bewezen goede burgers te zijn vanwege de democratische geest die er bij de familie ingeprent zat sinds de geboorte.' 5 Met de opkomst van de Nazi's en een dreigen de oorlog in Europa, maakte Franklin zich grote zorgen over het Nederlandse koningshuis, zoals blijkt uit correspondentie tussen hem en koningin Wilhelmina. Op 4 december 1939 schreef Franklin aan Wilhelmina dat zijn moeder wel voor de klei ne prinsesjes wilde zorgen als Wilhelmina vond dat de ernstige situatie daar aanleiding toe gaf: De situatie van Nederland - het land van mijn voorouders - lijkt momenteel veiliger dan toen ik u telegrafeerde een aantal weken geleden. Ik kan alleen hopen en bidden dat terwijl deze verschrikkelijke oorlog voortduurt er geen toekomstige crisis zal zijn die de onafhankelijkheid en integriteit van uw natie zal bedreigen. Daarom wil ik dat u zich volledig vrij voelt om een beroep te doen op de oprechte wens van mijn vrouw en ik om alles voor uw familie te doen dat van hulp zou kunnen zijn. Zou u het het beste vinden dat [uw dochter en kleindochters] weg van het gevaar zijn, dan kan ik, in een ogenblik, een schip sturen en hen en hun bedienden ophalen en naar dit in verhouding veilige gebied brengen.6 Wilhelmina maakte geen gebruik van het aanbod; in mei 1940 ging zij met dochter en kleinkinderen naar Londen. Snel daarna reisden Juliana en de prinsesjes Beatrix en Irene naar Ottawa in Canada. In oktober 1940 nodigde First Lady Eleanor Roosevelt Juliana uit naar het Witte Huis te komen. De prinses schreef terug: 'als het aan mij had gelegen was ik al veel eerder aan het rondreizen geslagen en naar de VS gegaan, dat is een grote wens van mij, maar voor mijn kleine kinderen zorgen, geeft me niet veel vrijheid.'7 FDR vond het reuze interessant dat er in die tijd veel leden van Europese koninklijke huizen op bezoek wilden komen - een groot aantal was immers naar Amerika uitgeweken in die tijd - maar Eleanor Roosevelt had maar weinig op met de aristocraten. Zij gaf de voorkeur aan gewone mensen die zich inzetten voor de medemens en was wars van teveel protocollen. Juliana verbleef van 18-20 december 1940 op het Witte Huis. De eerste dag maakte ze een autorit door de stad in het gezelschap van Eleanor Roosevelt, 's avonds ging ze naar een concert.8 De volgende dag woonde ze een van de First Lady's persconferenties bij (die alleen toegankelijk wa ren voor vrouwelijke verslaggevers). Daarna be zocht ze het Amerikaanse Rode Kruis, ging naar een receptie bij de Nederlandse ambassade en was eregast op een diner op het Witte Huis, waar prinses Martha van Noorwegen ook bij was.9 Het bezoek aan Washington en de daar op volgende dagen in New York, waar Juliana kon gaan 'shoppen', kregen veel aandacht in de media, waaronder in de Knickerbocker Weekly, een tijdschrift van het Netherlands Information NETHERLANDS - AMERICAN DIGEST Bureau (NIB) - een onderdeel van de Rijksvoor lichtingsdienst. In de uitgave van januari 1941 - de 'Princess Juliana special' - onderstreepte de hoofdredacteur, A.J. Barnouw, hoe alle goede Amerikanen zo'n respect hadden voor de manier waarop prinses Juliana geen kapsones had.10 Het bezoek van Juliana aan de VS werd door het NIB als een groot succes gezien: een hart onder Bijzondere vriendschap Roosevelt en Oranje 17

Zeeland | 2019 | | pagina 19