rol gehad in het opvijzelen van het moraal van de Nederlandse bevolking. Nu was ze terug in een land waar de positie van de vrouw ondergeschikt was en voelde ze zich vaak alleen. Haar man prins Bernhard was vaak van huis (en zoals later zou blijken vaak met zijn buitenechtelijke relaties bezig).20 Juliana schreef vaak naar haar rolmodel Eleanor Roosevelt en terwijl haar stijl soms dwepend is en die van Eleanor Roosevelt zakelijker, kan men de groeiende wederzijdse vriendschap en genegenheid duidelijk waarnemen in de correspondentie. In april 1948 plande de voormalige First Lady, nu voorzitter van de commissie van de mensenrechten bij de Verenigde Naties, een bezoek aan Nederland om een eredoctoraat van de Universiteit Utrecht in ontvangst te nemen. De dag voor het eredoctoraat werd er een bijeenkomst in de Ridderzaal in Den Haag georganiseerd door het Nationale Vrouwencomité, mede door toedoen van Juliana. Ook regelde de prinses dat Roosevelt een aantal mensen kon ontmoeten die haar informatie konden geven over de toestand in Europa omdat zij artikelen wilde schrijven waarin ze het Amerikaanse publiek kon overtuigen het Marshall plan te steunen. Bezoek van Eleanor Roosevelt aan Oud Vossemeer in juni 1950. ZA, ZG, ZI, aanwinst 507-3. In juni 1950 bracht Eleanor Roosevelt weer een bezoek aan Nederland en deed nu ook Oud-Vossemeer aan. Ze schreef in haar My Day column: Het wapen van de familie Roosevelt rechts boven in omlijsting schouw. We kregen souvenirs en hadden een erg plezierige picknick. Het was de eerste keer dat ik de beroemde Nederlandse delicatesse van rauwe verse, iets gezouten, haring at. De kersen zijn net rijp en als men een vlag ziet wapperen bij een boomgaard, kan men stoppen, een klein bedrag betalen en zoveel kersen plukken en eten als men maar wil! Allemaal heel gemoedelijk. Maar in haar brieven aan vriendin Trude Lash sprak ze haar zorgen uit over de angst die leek te regeren in Europa, vooral in Italië en Denemarken.21 Aan haar dochter, Anna, vertelde ze dat ook al waren de Europeanen bang van Rusland, ze ook niet erg zeker bleken van de bedoelingen van Amerika.22 Juliana scheen zich in die begin jaren vijftig steeds meer te interesseren in het spirituele - het was de tijd van gebedsgenezeres Greet Hofmans aan het hof. Volgens biografen Withuis en Kik kert probeerde Bernhard in deze tijd het vermoe den te doen ontstaan dat zijn vrouw niet geschikt was om koningin te zijn. Alle schuld daarvan zou op conto van Hofmans komen, zo ook de idee van een echtscheiding die hem zijn extravagante levensstijl zou doen beëindigen. 23 De spirituele conferenties die Juliana orga niseerde baarden Eleanor Roosevelt wel zorgen. Maar ze dacht dat het voortkwam uit een wens om uit de ontreddering te ontsnappen die veel Europeanen voelden na de Tweede Wereldoorlog: Ik vraag me af of deze bijeenkomsten niet eigenlijk een zoektocht zijn naar ontsnapping van de problemen die Europeanen moeten dragen het gevoel van mensen in Frankrijk en Nederland is zorgwekkend. Ze willen koste wat kost vrede, maar ze denken er niet aan door zich bezig te houden met het alledaagse en niet over de toekomst te praten.24 Bijzondere vriendschap Roosevelt en Oranje 19

Zeeland | 2019 | | pagina 21