Schilder te Vere, is, doet ons meer goedheid en eenvoudigheid, dan wel doorzicht, in 's mans ka rakter vooronderstellen. Aan die eenvoudigheid schryven wy de uitgave van deeze rymen toe, voorafgegaan door verscheidene Lofvaerzen, naar den ouwerwetschen trant: doch wy raaden zyn Eerwaarde geen vervolg van soortgelyke stuk ken aan; al riepen alle de aankomende Prinsen der Rederykkamer te Vere, met den Heer Pieter Angoisse: Ga zo voert! en doe nog meer, Korte tijd later komt er een reactie in de vorm van een 'Brief aan een vriend. Ter verdediging van 't werkje, den titel voerende Iets van Tollé'. Waarschijnlijk door Van de Graaf geschreven maar gedrukt en uitgegeven bij zijn vriend F.L. Wetter in Middelburg5. En weer volgt een stuk in de Vaderlandse Let teroefeningen, waarin de beoordeling nog eens wordt over gedaan en eindigt met: 'Wy hebben niets bespottelyks, in de bovengemelde Beöor- deeling, gezegt: en wy doen het zelfs heden niet, nu een gepast medelyden, wegens de veele moeite die de Schryver zichzelven veroorzaakt heeft, ons doet bekennen: dat het ons een wezenlyk ver maak zal zyn, indien, in het gering geacht Veere, Boekdrukkers en Plaatsnyders opstaan, welken voor geene van het voorgaande, het tegenwoordig of het toekomend geslachte, behoeven te wyken. - Doch, zo lang dezelve geen beter Boeken in 't licht brengen, als oude Rymeryen en droevige Verdeedigingen van dezelve, zo verwachte men niet, dat wy de Veersche Producten onzen Land- genooten, op een of andere wyze, zullen aanpry- zen'6. Er is inderdaad geen dichtwerk meer van zijn pers gekomen. Noten 1 Iets van Henrik Antoni Tollé, predikant te Vere door Henrik Antoni Tollé en Jacob Schwartzenbach. - Vere C.M. van de Graaf, 1790. ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 1045 A 2 Henrik Antoni Tollé, geboren te Middelburg in 1729, was predikant in diverse plaatsen in Zeeland. Laatst van 1780 tot 1792 in Veere. Hij is in Middelburg overleden. 3 Zeeuws Archief, Archief KZGW, Ingekomen stukken 19 oktober 1790. 4 Algemeene Vaderlandsche Letteroefeningen, 1791, nummer 1, blz. 41-44 5 Brief van een vriend aan een vriend. In zich bevattende bescheidene aanmerkingen op de onbescheiden handel wijze, door de schrijvers van de Algemeene Vaderland sche Letteroefeningen gehouden omtrent den eerwaar- digen Tollé, predikant te Vere, ter verdediging van het werktje(!), een titel voerende Iets van Tollé... Middelburg, F.L., Wetter, [1791] 6 Algemeene Vaderlandsche Letteroefeningen, 1791, nummer 1, blz. 500 24 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2019 | | pagina 26