l Zeeland 28.1 Een kleine wolharige vleermuis (Kerivoula lanosa) met een bijzondere reis -*• m Jan Piet Bekker In de verzameling landzoogdieren van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen bevinden zich maar weinig vleermuizen. De hele collectie Chiroptera bestaat in totaal uit acht exemplaren. Naast zeven in alcohol, is er een losse schedel - inclusief de onderkaken - bewaard van een vliegende vos, Pteropus edulis, met een kogelrond gaatje erin, ongetwijfeld afkomstig van een schot hagel. Dit was vroeger een gebruikelijke manier om vleermuizen te bemachtigen (Husson, 1960). Van de zeven resterende, op alcohol bewaarde vleermuizen, zijn er zes afkomstig uit Zeeland en omstreken: vier gewone dwergvleermuizen Pipistrellus pipistrellus, drie in een pot en één afkomstig uit Middelburg. Verder nog een gewone grootoorvleermuis Plecotus auritus, met als beschreven herkomst 'Zeeland'. De meest recente, in 1958 door de vroegere conservator P.J. van der Feen aan de collectie toegevoegd, is een laatvlieger Eptesicus serotinus, gevonden in zijn villa 'De Waal' in Domburg. De achtste vleermuis zit in een pot alcohol met een stop. In de alcohol drijft een glazen bol, die aan de onderzijde uitloopt in een glazen haakje. Daaraan is een touwtje geknoopt, waar aan een kleine vleermuis is bevestigd. Het eti ketopschrift vermeldt 'Nycteris hispida L. nacht vlieger'. J.C. de Man vermeldt in zijn 'Naamlijst van voorwerpen van Zoölogischen aard in de uitgave 1869 zowel als 1879, een 'Nycteris hispida Geoffr.', zonder verdere toevoeging van afkomst. In de Lijst Lafont in het Zeeuws Archief, Archief KZGW, inv. nr. 1.2.1.133 Lijsten van ge schenken, Naturalia, staat vermeld: '29 mei 1780, D' Hr Captn. Rietveld, Een vleermuis uit Angola'. Naspeuring in een overzicht uit 1779 (Harteveld 2013) leert dat Dirk Rietveld tussen 1765 en 1776 De achtste vleermuis: oorspronkelijk omschreven als 'nachtvlieger Nycteris hispida Geoffr.' (NHG 98-195) als schipper maar liefst zeven keer naar Ango la voer met het schip Gulden Vrijheid, in 1765 en 1766 eerst voor rederij Der Moise Van der Woord en vanaf 1768 voor Van der Woord alleen. Dirk Rietveld nam deel aan de trans-Atlanti sche handel of driehoeksvaart: de handel tussen West-Europa, West-Afrika en Midden-Amerika. Hierbij werden vanuit de thuishavens langs de Noordzee meegenomen goederen als vuurwa- 't Is vol van schatten hier 25

Zeeland | 2019 | | pagina 27