Boekbesprekingen Cultuur wordt Kuituur Culturele collaboratie in Zeeland Lo van Driel, Cultuur wordt Kuituur. Culturele collaboratie in Zeeland. Uitgeverij: Den Boer/De Ruiter, 2018. 360 pp. EAN 9789079875849. Prijs 25,50. 'Om de periode 1940-1945 voor het Zeeuwsch Genootschap gedetailleerd te reconstrueren, ontbreken helaas veel gegevens,' schrijft Lo van Driel in zijn feitenrijke relaas over de Zeeuwse cultuur tijdens de Tweede Wereldoorlog. Niettemin zijn de belangrijkste gebeurtenissen met betrekking tot het Genootschap, te beginnen met het bombardement annex de brand van mei '40, bekend. Weliswaar bleef het pand op de Wagenaarstraat gespaard, de al in 1939 genomen voorzorgsmaatregelen hadden tegenovergesteld effect. Immers veel materiaal was overgebracht naar de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft en juist die werd verwoest. Daarmee was het Genootschap een flink deel van zijn collectie kwijt. Kwijt door de oorlog raakte het Genootschap ook de man die er sinds lang, traditiegetrouw, de voorzittershamer hanteerde: de vertegenwoordiger van de troon oftewel de Commissaris van de Koningin, op dat moment Johan Willem Quarles van Ufford. Zijn weigering zich in mei '40 bij de capitulatie neer te leggen, betekende zijn vroegtijdig einde. In september werd hij als eerste van zijn ambtsgenoten door de Duitsers uit zijn functie ontheven en zelfs uit Zeeland verbannen. Het gaf de man die binnen het Genootschap sinds geruime tijd de rol van secretaris vervulde, provinciaal Rijksarchivaris Adriaan Meerkamp van Embden, alle gelegenheid zaken in een door hem gewenste richting te sturen. Althans, zo zag het er even naar uit. Maar bij een meerderheid van het bestuur viel het streven slecht, met een bestuurscrisis tot gevolg. Hoewel Meerkamp van Embden (1992-1954) van oorsprong niet uit Zeeland kwam, woonde en werkte hij er sinds lang. In 1913 kreeg hij er een aanstelling bij het Rijksarchief, in 1917 trad hij in het huwelijk met een Goese. Onderwijl ontpopte hij zich als een actief en gewaardeerd lid van de Middelburgse gemeenschap. Hoogtepunt was zijn optreden tijdens het bombardement van mei '40. Dankzij zijn doortastendheid werd een flink deel van het Rijksarchief, destijds ondergebracht in de Abdij, gered. Meerkamp van Emden werd hierom van alle kanten geroemd. Zijn gedrag was temeer lovenswaardig omdat hijzelf bij het bombarde ment alles verloor: huis, persoonlijke bezittingen, bibliotheek en, ook dat, de administratie van het Zeeuwsch Genootschap. In de zomer van 1941, vrij laat dus, meldde Meerkamp van Embden zich bij de NSB. Het is niet eenvoudig te zeggen wat hiervoor de redenen zijn. Latente sympathie voor rechts viel bij hem al vroeg te ontdekken. Naar eigen zeggen voelde hij zich aangetrokken door de sociaaleconomi- sche ideeën van het nationaalsocialisme, terwijl hij grote weerzin voelde tegen het communis me (dat, niet te vergeten, pas sinds juni '41 met Hitler-Duitsland in oorlog raakte, wat voor hem doorslaggevend kan zijn geweest). Maar Van Driel heeft vermoedelijk gelijk als hij stelt dat het de contacten met leden van het Duits bestuur zijn geweest die hem uiteindelijk overhaalden. In 32 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 34