Zeeuws dozijn Anya Marinissen en Perry Moree daar Arco, een jongen die heel veel lijkt op een jongen die lang geleden belangrijk voor haar was, maar nu ook oud moet zijn. De tussenliggende literaire plaatsen moet u zelf maar, wandelend of lezend, ontdekken. Echt, de moeite waard. 3. Anya Marinussen en Perry Moree, Zeeuws dozijn. Portretten van sterke vrouwen. Middelburg, 2018. ISBN; 978-90-72151-46-9. Oplage 100 exemplaren, 36 blz. Toen er in ZB|Planbureau en Bibliotheek van Zeeland een bestuurskamer ingericht moest worden, werd besloten nu eens niet portretten van belangrijke Zeeuwse mannen aan de muur te hangen, maar portretten van Zeeuwse vrouwen. 'Zeeuws' betekent 'voor Zeeland (en daarbuiten) belangrijk geweest'. Er is gelukkig niet gekozen voor 'in Zeeland geboren'; van de twaalf uitgekozen vrouwen zijn er zeven in Zeeland geboren (Mathilde Berdenis van Berlekom, Elisabeth Boddaert, Neeltje Lokerse, Rika Ghijsen, Engelina Johanna van den Broecke-de Man, Francien de Zeeuw, Mathilde Willink) en vijf buiten Zeeland (Henriëtte van der Meij, Bertha Ogterop, Marie Tak van Poortvliet, Mies Elout Drabbe, Jacoba van Heemskerk). Annie M.G. Schmidt is bewust niet gekozen, met als argument dat deze nog steeds erg bekend is en van de wel gekozen vrouwen raakt een aantal al wat in de vergetelheid. Goed dat ze weer aandacht krijgen! Wat me wel opviel bij deze selectie is dat er geen vrouwen bijzitten die natuurwetenschap pelijk werk deden of iets wat daarbij in de buurt kwam. Ik heb wat gezocht, maar ik kon ze ook niet vinden. Maar, als er nog een plaatsje over is in de bestuurskamer, dan hebben twee histo- risch-geografen daar wel een beetje recht op: Ali- da Vlam en Marie Karoline Elisabeth Gottschalk. Vlam karteerde de bodem, ook van Zeeland, en beschreef onder meer de veranderingen in Zeel and in de tijd in: Historisch-morfologisch onder zoek van eenige Zeeuwsche eilanden. Gotschalk schreef onder meer een aantal monumentale werken, die nog steeds veel gebruikt worden: His torische geografie van westelijk Zeeuws-Vlaanderen (twee delen) en Stormvloeden en rivieroverstromin gen in Nederland (drie delen). 4. Marinus Bierens, Anna de Bruyckere, Johan Koppenol, Anya Marinussen (red.), Ronald Rijkse, Kees van Walsem, Dichter bij Cats. 400 jaar Sinne- en minnebeelden. Middelburg, 2018. ISBN 978-90 72151-47-6. Oplage 300 exemplaren, 60 blz. Het eerste dichtwerk van Jacob Cats verscheen vierhonderd jaar geleden. Min of meer spontaan ontstond er een Cats-jaar en dit boekje is daar een afsluiting van. Het werd gepresenteerd op een middag van de Vrienden van de ZB, met film, muziek, zang en een praatje. Alle auteurs zijn het er over eens dat het tijd is om aandacht aan Cats te geven. Hij was in zijn tijd en daarna als dichter wel bekend, maar als persoon minder, en ook zijn werk als bestuurder en staatsman verdient meer aandacht. In de ZB zijn genoeg Catsiana daarvoor aanwezig, schrijft Marinus Bierens.

Zeeland | 2019 | | pagina 38