Zeeland 28.1 Het medische Rammekens Robert Jan Soer Het oude fort Rammekens, gelegen naast Ritthem, begint langzaamaan zijn geheimen te onthullen. Het zeefort, dat schijnbaar alleen een roerige beginperiode doormaakte, blijkt door de eeuwen heen veel gevaarlijkere vijanden te hebben gehad dan waar het voor was gebouwd. De latere vijanden manifesteerden zich alleen niet in de vorm van een militaire bedreiging, maar waren van microscopische aard. De strijd daartegen begint al in de late zestiende eeuw en komt volledig tot uiting in de achttiende eeuw, wanneer enkele epidemieën veel slachtoffers eisen op de schepen gelegen bij Rammekens. Dit soort gebeurtenissen zorgde ervoor dat er meer aandacht kwam voor de gezondheid van de zeelieden op de schepen die bij het fort lagen. Wellicht het meest opmerkelijke is het verhaal van Paulus de Wind, een Zeeuwse arts die tot provisor van Rammekens werd benoemd. Hij behandelde niet alleen de zeelieden, maar bestudeerde ook hun kwalen. De kennis die hij hiermee vergaarde schreef hij op en verspreidde hij in het provinciale wetenschappelijke genootschap en over de grenzen naar zijn collega's in het buitenland. Na zijn dood in 1771 oefende de Kamer Zeeland van de VOC steeds meer druk uit op het lokale bestuur om een hospitaal te bouwen op Rammekens, dat er uiteindelijk in 1787 ook kwam. weken voor Fort Rammekens lagen te wachten op een gunstige wind. Een westenwind is het meest voorkomende type wind terwijl een oostenwind nodig is om de schepen uit Zeeland te drijven3 Sinds de zeventiende eeuw behoorden vele van de bedoelde schepen toe aan handelsmaatschappijen zoals de WIC, VOC en MCC, die naar plaatsen zoals Essequibo en Batavia voeren. "Rammekes oft Zeeburg". Plattegrond van de vesting en omgeving gezien in vogelvlucht. Kopergravure z. n. en z. j. (eerste helft 17de eeuw). Uit Blaeu, Theatrum urbium. ZA, ZG, ZI, II-893. Aan het einde van de achttiende eeuw werd het plan om op Rammekens een hospitaal te bouwen door de Gecommitteerde Raden van Zeeland genoemd als 'goed voor de menselyckheid en de commercie'.1 Dit plan was heel wat anders dan dat wat de opdrachtgevers voor de bouw van het fort in de zestiende eeuw in gedachten hadden. Strategisch gezien was Walcheren een belangrijk eiland dat versterkt diende te worden. Het fort werd gebouwd in het kader van een groter project, namelijk het verdedigen van de kustlijn van Vlaanderen, Holland en Zeeland.2 Het fort kwam te staan op de plek waar het Kanaal van Welsinghe en de Schelde samenkomen, ook wel bekend als Blanckershoeck. Een bijzonderheid van deze locatie was dat vele schepen soms Nog een bijzonderheid van deze plek was de aanwezigheid van ziekten aan boord van de sche pen. Door de aldoor groeiende handelsnetwerken die de wereld steeds meer met elkaar verbonden, werden ook ziekten over de hele wereld verspreid. De groeiende globalisering zorgde niet alleen voor meer verspreiding van ziektes, maar ook voor mutaties die allerlei aandoeningen erger maakten. Zeker in de gesloten omgeving van een schip waren de zeelieden erg kwetsbaar voor ziekten, die steeds gevaarlijker werden. Dit blijkt ook uit de vele epidemieën en uitbraken van ziekten in Zeeland, zoals in 1601, toen tijdens het Beleg van Oostende Rammekens gebruikt moest worden als pesthuis. Het fort bleek door zijn ligging door de eeuwen heen uiterst geschikt als Het medische Rammekens 1

Zeeland | 2019 | | pagina 3