2 Kasteel Raaümekes Kasteel Rammekens gezien van de zeezijde. Kopergravure door H. Spilman naar tekening van A. van Swijndrecht. Uit Kabinet van Ned. Gezigten. ZA, ZG, ZI-908. knooppunt voor het beoefenen van de medische kunst, ook al werd dit pas in de late achttiende eeuw volledig erkend. De globalisering zorgde er ook voor dat er nieuw voedsel op het menu kwam te staan. Het geregelde contact met Amerika bracht nieuwe bronnen van vitaminen en mineralen zoals maïs en cassave. Deze voedingsmiddelen waren vaak echter niet voor de zeelieden want hun dieet bleef bestaan uit veel gezouten vlees. Dit had grote ge volgen, zoals de hevige aanwezigheid van scheur buik onder zeelui. Het was pas halverwege de achttiende eeuw dat werd aangetoond dat scheur buik voorkomen kon worden door citrusvruchten sap.4 Ook de zeelieden bij Rammekens hadden last van scheurbuik. Er werden aanbevelingen gedaan om de voeding te verbeteren, maar deze werden vaak afgewezen omdat de aanbevolen voeding te duur was.5 Er was zelfs een medicijnkist aanwezig op Rammekens, ook al bleef die gesloten voor zee lieden en hadden waarschijnlijk alleen de gesta tioneerde soldaten er toegang toe. De aanwezige dokter moest het doen met een verdovend middel, een anti-transpirant en een purgeermiddel. Paulus de Wind Een van die dokters was een beroemde Zeeuwse arts genaamd Paulus de Wind (1714-1771). De familie De Wind kwam van origine uit Vlaan deren en heeft veel theologen en beoefenaars van de medische kunsten in haar stamboom, zoals Gerard de Wind (1685-1752). Hij studeerde theologie en filosofie in Amsterdam en genees kunde in Utrecht. Uit zijn huwelijk met Elisabeth van Beekhoven werd Paulus de Wind geboren. Paulus studeerde geneeskunde in Leiden en promoveerde met zijn dissertatie De Abortu in 1735, een stuk over het bespoedigen van de geboorte. Na zijn studies keerde hij terug naar Middelburg en bekleedde hij menige belangrijke functie, zoals die van geneesheer van de VOC van de Kamer van Zeeland en examinator der chirurgen.6 In 1769 wordt hij benoemd tot provisor van Rammekens, een positie die hem toegang gaf tot de farmacie van de VOC. Het is niet duidelijk hoe lang hij daar heeft gewerkt voordat hij deze titel kreeg. Ondanks dit gegeven komt de vroegste vermelding van Rammekens in zijn publicaties uit 1763, waarin hij een schip beschrijft dat getroffen was door catarrale koorts en pleuritis.7 In 1764 bracht hij Verhandeling der voornaam ste ziekten op de Oost-Indische schepen uit, een uitvoerige beschrijving van ziekten die de zeelie den teisterden op hun lange reizen. Ook deed hij vele aanbevelingen voor betere levensomstandig heden op de schepen om de lange reizen een stuk gezonder te maken. Volgens hem zou een schip voldoende moeten worden uitgerust met zuurkool en ander groenten. Hij stelt dat het dieet van de zeelieden, dat vooral uit vlees bestond, zou leiden tot allerlei complicaties in hun gezondheid. Bovendien zou het schip goed gelucht moeten worden, omdat hij dacht dat vele ziekten zich konden verspreiden door de lucht. Het medische Rammekens

Zeeland | 2019 | | pagina 4