1 houden konden worden.30 Münzer zelf verklaarde Middelburg tot culturele hoofdstad van Zeeland te willen maken.31 Ondanks hun pogingen om de planologische besluitvorming te beïnvloeden lijkt het erop dat Münzer en Rollof weinig invloed hebben gehad. Op 10 december 1940 werd plan C van De Ranitz goedgekeurd door de gemeenteraad. Hoewel dit plan de historische stadsindeling grotendeels intact liet was er grootschalige herverkaveling nodig om ruimte te maken voor bredere wegen en meer open plekken in de stad. Daarom was er in oktober 1940 al besloten om het stadscentrum tij delijk ter beschikking van de gemeente te stellen zodat die de herindeling en herbouw kon voorbe reiden. De herverkaveling van de binnenstad had als gevolg dat er slechts 250 gebouwen herbouwd zouden worden waar er 456 vernietigd waren. Hierdoor verdwenen de meeste woningen uit de binnenstad die grotendeels gevuld zou worden met winkels. In 1941 kwam er daarom alsnog een uitbreidingsplan om de verdreven huiseigenaren een nieuwe woning te geven buiten het cen- trum.32 Ten zuiden van de stad werd een deel van de gemeente Koudekerke bij Middelburg gevoegd om ruimte te maken voor de stadsuitbreiding die de verminderde wooncapaciteit in het centrum moest compenseren. De nieuwe wijk, 't Zand ge heten, was een van de eerste gestandaardiseerde volkshuisvestingsprojecten in Nederland en werd geheel tijdens de oorlog gebouwd.33 Met het definitieve stadsplan was er echter nog geen einde gekomen aan pogingen van Nazi's tot inmenging in de besluitvorming omtrent de wederopbouw. In 1942 stelden Prof. G.A.S. Snij der - hoofd van de Kultuurkamer - en NSB archi tecten Labouchere en Haakma-Wagenaar het plan aan Seyss-Inquart voor om de Middelburgse abdij tot een nationaalsocialistische volkshogeschool te maken, waar internationaal-Germaans-etno- logische congressen gehouden konden worden en men volksdansen zou kunnen leren.34 Tijdens een vergadering met Seyss-Inquart was SHM be stuurder Verhagen niet in staat om de inmenging van de NSB-architecten in de voorbereidingen van de herbouw van de Middelburgse monumen ten tegen te gaan.35 Volgens Koos Bosma hebben Labouchere en Haakma-Wagenaar uiteindelijk echter nauwelijks invloed gehad op het ontwerp en bouwproces van de abdij.36 De wederopbouw van Middelburg Het budget van de DiWeMi geeft inzicht in hoe de voorbereiding van de wederopbouw in zijn werk ging. In de eerste twee jaar na de brand richtte de DiWeMi zich voornamelijk op puin ruimen en de reparatie van infrastructuur. De kosten van deze werkzaamheden bedroegen in totaal 2,21 miljoen gulden.37 600000 500000 400000 300000 200000 LOOOOO Puinruimen Bouwklaar Reparatie gas. Kunst bestrating maken kavels water, riool &stroom overig In tegenstelling tot Rotterdam, waar de wederopbouw pas na het einde van de Duitse bezetting op gang kwam, begon de herbouw in Middelburg op aandringen van De Ranitz vrijwel meteen na de verwoesting. In 1941 waren de eerste beschadigde gebouwen reeds gerepareerd en vrijwel het hele stadscentrum werd tijdens de bezetting herbouwd, al duurde het daarna nog enkele decennia voordat de laatste herstelwerk zaamheden afgerond waren. De voortgang van de wederopbouw werd vastgelegd in de jaarversla gen van de SHM/SHW, zoals de grafiek aangeeft. In voorbereiding tot aanbesteding 31-12-1941 31-12-1942 31-12-1943 31-12-1944 Vanwege de toenemende schaarste van bouwmaterialen waren civiele bouwprojecten in Nederland per 1 juli 1942 verboden zonder de 48 Wederopbo uw Middelburg

Zeeland | 2019 | | pagina 10